Pomiędzy górami, lasami i jeziorami – zamek w Tucznie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomiędzy górami, lasami i jeziorami – zamek w Tucznie
Zamek Wedel-Turczyńskich w miejscowości Tuczno w Zachodniopomorskiem.Foto: Lech Muszyński/PAP

Za górami, za lasami, za jeziorami… Tak mogłaby się zaczynać opowieść o tej historycznej budowli. W pięknych okolicznościach przyrody, nieopodal Drawieńskiego Parku Narodowego, wznosi się malowniczy zamek w Tucznie. To właśnie tam dotarła "Trójka po królewsku".

– Setki lat temu budowniczowie zamku docenili jego otoczenie. Dziś ta renesansowa budowla robi nie mniejsze wrażenie. Budynek pięknie prezentuje się na wzniesieniu pomiędzy dwoma jeziorami. Szczególnie wyjątkowo wygląda jesienią, zwłaszcza z biegnącej u podnóża wzniesienia drogi – opowiadał w "Trójce po królewsku" Marek Gaworski. 

Historia zamku

– Archeolodzy określili, że budowla powstała w XIV wieku. Tuczno było wtedy w posiadaniu rodziny Wedlów. Zarządzali oni tamtejszymi ziemiami bardzo długo, bo aż do pierwszej połowy XVIII stulecia – usłyszeliśmy w Programie 3 Polskiego Radia. 

Budowę zamku w Tucznie rozpoczęto w 1338 roku. Był to budynek gotycki, zbudowany na planie trapezoidalnym, z dziedzińcem otoczonym grubym, ceglanym murem. Sześćdziesiąt lat później otoczono go także fosą. Jak usłyszeliśmy w Trójce, zamek był kilkakrotnie oblegany przez Krzyżaków.

Czytaj także:

Po śmierci ostatnich przedstawicieli rodu Wedlów zamek przechodził w kolejne ręce. Przed 1736 rokiem rezydencja znacznie podupadła. Ponad sto lat później, w 1846 roku, zbudowano nowe skrzydło zachodnie, a pozostałe dwa odrestaurowano. Z kolei w następnych latach część posiadłości adaptowano na szpital organizacji charytatywnej. W 1945 roku zamek został częściowo zniszczony wskutek działań wojennych oraz wysadzania schronów. Pozostałości strawił pożar. Budynek został jednak odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Posłuchaj

3:59
Pomiędzy górami, lasami i jeziorami - zamek w Tucznie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 9.37

zch

Polecane