Józef Krupski. Przedwojenny cymbalista z duszą [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Józef Krupski. Przedwojenny cymbalista z duszą [POSŁUCHAJ]
Józef KrupskiFoto: PAP/CAF/Mirosław Trembecki

"Wirtuoz" mówili ludzie o Józefie Krupskim, którzy mieli szansę usłyszeć, jak grał na cymbałach. Zachwycał nie tylko lekkością ruchów, ale i bogactwem repertuaru.  – Łatwo mi to przychodziło. Wujek sam się dziwił, że tak szybko pojąłem tę grę – wspominał po latach muzyk, goszcząc w radiowej audycji.  Początkowo jednak wuj był przeciwny nauce, obawiając się o swoje cymbały. Józef Krupski uczył się więc potajemnie, korzystając z czasu, gdy właściciela instrumentu nie było w domu. 

Na przedwojennych wileńskich weselach Józef Krupski grywał walce, fokstroty, tanga, marsze, kadryle, polki i oberki. Zdobywał najwyższe laury na ogólnopolskich festiwalach folkloru. W czasie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Rok później ożenił się z Janiną Sokołowską, z którą miał czterech synów i dwie córki. W 1942 roku został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie pracował w fabryce Opla. Po wojnie krótko mieszkał w Elblągu, a na stałe osiedlił się w Kętrzynie. Przez lata pracował w kętrzyńskich zakładach odzieżowych "Warmia". 


Posłuchaj

21:24
"Musi być dusza". Opowieść o wybitnym cymbaliście Józefie Krupskim (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Józef Krupski gry na cymbałach nauczył również swojego wnuka Andrzeja Zajkę, wraz z którym muzykował aż do śmierci w 1992 roku. Pamięć o nieżyjącym od ponad 30 lat muzyku pielęgnuje inny wnuk, Piotr Krupski. Odszukał on wszelkie możliwe nagrania dziadka, jakie pozostały po nim w rodzinnych archiwach. – Bardzo lubię słuchać tego głosu. Dziadek miał taki śpiewny, wileński akcent. Za każdym razem, jak słyszę ten głos, to tak czuję, jakby dziadek, gdzieś obok był – przyznaje. 

Cymbały wileńskie - Piotr Krupski - Oberek/PiotrKrupski

Przeczytaj także:

"Musi być dusza" - reportaż Joanny Sikory o Józefie Krupskim, przedwojennym cymbaliście/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Musi być dusza"
Autorka reportażu: Joanna Sikora (Radio Białystok) 
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 22.08

kc/gs

Polecane