"Scena teatralna Trójki": "Salto mortale", czyli przewrót kopernikański

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki": "Salto mortale", czyli przewrót kopernikański
Włodzimierz Press, Andrzej Ferenc i Marcin PrzybylskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

19 lutego minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tego dnia Program 1 Polskiego Radia przedstawił premierowe słuchowisko Anny Szamotuły pt. "Salto mortale". Zaprezentowaliśmy je także na "Scenie teatralnej Trójki". Rok 2023 jest m.in. Rokiem Kopernika, a 21 maja minie 480. rocznica śmierci wielkiego astronoma.

Polecamy rozmowę z autorką i reżyserką fantazji na temat niezwykłego spotkania trzech wielkich astronomów w pracowni mistrza Matejki – Anną Szamotułą oraz z twórcą muzyki – Piotrem Skotnickim. Rozmawialiśmy o wyjątkowym pomyśle na ten rocznicowy utwór radiowy, o symbolicznym znaczeniu tytułu słuchowiska, którego scenariusz powstał na podstawie "De revolutionibus orbium coelestium", dzieła Kopernika, wydanego w Norymberdze w 1543 roku, które znalazło się na Indeksie ksiąg zakazanych 5 marca 1616 roku. W 1999 roku autograf "De revolutionibus" został wpisany na Listę UNESCO "Pamięć Świata".

Zapraszamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

Posłuchaj także:

Posłuchaj

52:48
Anna Szamotuła "Salto mortale" (na podst. "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika) (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poniżej tekst towarzyszący premierze w PR 1.

***

Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy Jan Matejko szkicuje słynny portret "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Zastajemy go w pracowni wraz z Henrykiem Levittoux, który do tego obrazu pozował. Wkrótce wychodzą, a w pracowni zawiązuje się niecodzienna sytuacja...

W słuchowisku prace malarskie przywołują ducha Mikołaja Kopernika, a wraz z nim innych wielkich uczonych: Ptolemeusza, którego prace Kopernik wnikliwie studiował, oraz Galileusza – wielkiego orędownika odkryć polskiego astronoma, a także uczonego, który teorię heliocentryczną znacznie poszerzył o swoje badania i obserwacje. Uczeni rozmawiają nie tylko o pięknie nauki, ale także o cenie, jaką nieraz trzeba zapłacić za wolność i walkę o prawdę. Co może wyniknąć z takiego spotkania?

 

Anna Szamotuła  "Salto mortale" (na podst. "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika)

Scenariusz i reżyseria: Anna Szamotuła

Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński

Muzyka (kompozycja i wykonanie): Piotr Skotnicki

Produkcja: Beata Jankowska

Występują:

Mikołaj Kopernik – Andrzej Ferenc

Klaudiusz Ptolemeusz – Marcin Przybylski

Galileusz – Włodzimierz Press

Jan Matejko – Andrzej Mastalerz

Henryk Levittoux – Łukasz Wójcik

Noc – Angelika Kurowska

Utwór "O Fortuna" wykonał Krzysztof Antkowiak.

Czas trwania – 40'42''

Polecane