Kościół na rozdrożu – refleksje po zgromadzeniu synodalnym w Pradze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kościół na rozdrożu – refleksje po zgromadzeniu synodalnym w Pradze
Papież FranciszekFoto: shutterstock/Riccardo De Luca - Update

W Kościele katolickim ścierają się zwolennicy zachowania niezmiennej doktryny z orędownikami gruntownych zmian, co pokazało niedawne zgromadzenie synodalne w Pradze. Obecny papież nie wywiązuje się ze swej roli arbitra w tym sporze – wynika z dyskusji, która odbyła się w "Klubie Trójki".

W stolicy Czech zakończyły się trzydniowe obrady europejskiego zgromadzenia synodalnego. Wzięło w nich udział 200 przedstawicieli lokalnych Kościołów katolickich z Europy, a kolejnych 390 uczestniczyło w obradach w formie wirtualnej. W opublikowanym po spotkaniu dokumencie biskupi zapewnili, że chcą "razem – święty lud Boży, świeccy i pasterze – pielgrzymować drogami Europy, aby głosić radość Ewangelii, która płynie ze spotkania z Chrystusem". Dodali też: "chcemy to czynić razem z wieloma braćmi i siostrami innych wyznań chrześcijańskich" oraz "pragniemy, aby nasze wspólnoty kościelne były miejscami, w których każdy czuje się przyjęty".

Na temat praskiego synodu rozmawiali goście tego wydania "Klubu Trójki". – Można powiedzieć, że starły się tam dwie strony: ta, która mówi o konieczności zachowania niezmiennej doktryny Kościoła, żeby nie ulegać duchowi czasów i żeby chronić rodzinę i małżeństwo. A z drugiej strony byli zwolennicy zmian w nauczaniu Kościoła. Nie mówimy tutaj tylko o pewnych reformach duszpasterskich, ale daleko idących zmianach dotyczących nauki moralności – stwierdził publicysta Grzegorz Górny.

Gość audycji zwrócił uwagę na zawarte w nocie biskupów określenia, takie jak: "inkluzywność wobec grup wykluczonych, w tym osób queer" czy "nowa rola kobiet".  – Za tym kryje się postulat zmiany nauczania Kościoła na przykład na temat homoseksualizmu czy w ogóle zmiany etyki seksualnej Kościoła, ale też kwestia diakonatu czy święceń kapłańskich dla kobiet.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński zauważył, że te zmiany już się dokonują, szczególnie jeśli chodzi o Kościół niemiecki, który w pewnych kwestiach mocno różni się od tego, który znamy z naszego podwórka. – Podam prosty przykład, jeśli chodzi o rozumienie grzechu, winy czy sakramentów świętych: katolicy w Niemczech nie znają sakramentu spowiedzi usznej, indywidualnej. Tak naprawdę ten sakrament w Niemczech zniknął 50 lat temu, biskupi niemieccy zrezygnowali z niego w latach 60-70 XX w. Z tym łączy się inne rozumienie grzechu, winy, interpretacji Pisma Świętego oraz udzielanie komunii świętej osobom rozwiedzionym i żyjącym w nowych związkach.

Z kolei Paweł Chmielewski zwrócił uwagę na rolę papieża w ustaleniu obowiązującej doktryny kościelnej. – Żeby doszło do jakichś rozwiązań, jakiegoś posprzątania tego bałaganu, potrzebny jest udział papieża. Obecny papież takim arbitrem oczywiście nie będzie – powiedział dziennikarz portalu PCH24.pl.

Posłuchaj

49:12
Kościół na rozdrożu - po zgromadzeniu synodalnym w Pradze (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Paweł Chmielewski (dziennikarz portalu PCH24.pl), Grzegorz Górny (publicysta tygodnika "Sieci"), ks. prof. Andrzej Kobyliński (kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 21.10

kc


Polecane