Kompozytor i nauczyciel. Jan A.P. Kaczmarek laureatem tegorocznego Orła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kompozytor i nauczyciel. Jan A.P. Kaczmarek laureatem tegorocznego Orła
Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Orła 2023 za osiągnięcia życiowe Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Poznaliśmy nazwisko pierwszego laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Orła 2023 za osiągnięcia życia otrzymał kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. – To bardzo dobry człowiek. Niepokorny, buntownik, człowiek niezależny od samego początku – podkreśla Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Jan A.P. Kaczmarek zaczął komponować w latach 70. XX wieku dla polskich teatrów awangardowych: Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Teatru Ósmego Dnia. W 1989 roku twórca wyjechał do Stanów Zjednoczonych; choć początkowo miał spędzić za oceanem zaledwie miesiąc, to postanowił tam zamieszkać w momencie, gdy pojawiły się możliwości pracy w Los Angeles.

Tegoroczny laureat Orła napisał muzykę do ponad 70 filmów w Polsce i USA. Wśród najważniejszych jego dokonań na tym polu wymienić należy przede wszystkim współpracę z Agnieszką Holland przy m.in. "Całkowitym zaćmieniu" (1995), "Placu Waszyngtona" (1997) czy "Trzecim cudzie" (1999). Jan A.P. Kaczmarek jest także autorem muzyki do filmów "Quo vadis" (2001) Jerzego Kawalerowicza, "Niewierna" (2002) Adriana Lyne'a i "Marzyciel" (2004) Marca Fostera. Za swoją pracę przy ostatnim z wymienionych tytułów kompozytor został nagrodzony Oscarem.

Najczęściej czytane:

Kompozytor i nauczyciel

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim prezydent Polskiej Akademii Filmowej podkreślił, że osiągnięcia Jana A.P. Kaczmarka zostały zauważone w Polsce z pewnym opóźnieniem. – Mamy taką skłonność do widzenia świata przez Polskę. Dlatego nie zauważamy czasami, jak wielki Polak nie robi po prostu kariery, a wchodzi na najwyższy możliwy poziom. Kiedy Jan A.P. Kaczmarek zrobił muzykę do "Marzyciela" i dostał za to Oscara, to wszyscy zorientowali się, że mamy polskiego kompozytora, który robi światowe filmy – zwraca uwagę Dariusz Jabłoński.

Gość "Fajnego filmu" podkreśla, że Jan A.P. Kaczmarek poza działalnością muzyczną poświęcił się również edukacji filmowej. – Rozmawiałem z nim bardzo dużo, kiedy przyszedł do mnie i powiedział, że chce kształcić młodzież, zakłada pod Poznaniem wielki ośrodek: Instytut Rozbitek. (...) Przyjechał z wizją robienia instytutu przede wszystkim dla kompozytorów. Gdyby ten kraj potrafił to dostrzec, to Jan powinien dostać na to środki. Mielibyśmy wówczas ośrodek szkolenia kompozytorów filmowych promieniejący na całą Europę – ocenia dyrektor Polskiej Akademii Filmowej.

Posłuchaj

3:13
Kompozytor i nauczyciel. Jan A. P. Kaczmarek pierwszym laureatem Orłów 2023 (Fajny film)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Dariusz Jabłoński (dyrektor Polskiej Akademii Filmowej)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 13.21

qch

Polecane