Martyna Kasprzycka – wokalistka z góralskim temperamentem i "ślebodą" w sercu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Martyna Kasprzycka – wokalistka z góralskim temperamentem i "ślebodą" w sercu
Martyna KasprzyckaFoto: PR / Trójka

Wygrała konkurs piosenek Agnieszki Osieckiej, na scenę wychodzi boso, a wolność jest dla niej synonimem miłości – Martyna Kasprzycka gościła w Trójce w niedzielny poranek.

Martyna Kasprzycka to piosenkarka rodem z Zakopanego, która zwyciężyła w 23. edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w 2020 roku. Już jako mała dziewczynka śpiewała razem z mamą w samochodzie, a mając cztery lata trafiła do zespołu góralskiego. Rok później dołączyła do chóru o nazwie Turliki. – To są takie małe dzwoneczki przypinane do chomąta konia. One dzwonią sobie pięknie, gdy konie jadą zimową porą. My byłyśmy w tym chórze jak takie małe turliki, które zawsze były głośne, krzyczały, śmiały się i ciężko nas było ogarnąć – opowiadała w Trójce Martyna.

Górska owieczka w szpilkach

Znakiem rozpoznawczym młodej wokalistki jest to, że podczas koncertów na scenę wychodzi boso. Wyjątek zrobiła podczas galowego występu z okazji premiery debiutanckiego albumu "Śleboda miłości", jednak szybko tego pożałowała. – Wyszłam na scenę w szpilkach. Miało być pięknie, bardzo elegancko, czułam się naprawdę bardzo dostojnie do momentu, w którym skończył się pierwszy utwór. No i okazało się, że jednak coś jest nie tak, tutaj coś uwiera, tutaj to, tutaj tamto. Potem wszedł utwór "Dzikuska", na którym stwierdziłam, że w górach jestem owieczką, co się wspina na szczyt. Sama z siebie ściągnęłam te szpilki i tak poszło do końca – wspominała piosenkarka.

źródło: YouTube / czemplikmusic

Nie ma wolności bez miłości

Wydana w 2022 roku płyta "Śleboda miłości" zawiera głównie utwory z tekstami Osieckiej. Jedną piosenkę napisał Jacek Cygan, a resztę stanowią przyśpiewki góralskie, tak bliskie sercu wokalistki. Czym dla niej jest tytułowa "śleboda", czyli wolność po góralsku? – Wolność jest dla mnie miłością. Bo bez miłości nie ma wolności, i na odwrót – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.


Posłuchaj

48:33
Martyna Kasprzycka – góralski temperament i "śleboda" w sercu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 26.02.2023
Godzina emisji: 9.10

kc/kul

Polecane