Mała Kapituła wybiera książkę roku 2022 w konkursie Świat Przyjazny Dziecku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mała Kapituła wybiera książkę roku 2022 w konkursie Świat Przyjazny Dziecku
Audycja "Zagadkowa niedziela" wprost z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022. Foto: Cezary Piwowarski/PR

Mała Kapituła została powołana kilka lat temu w konkursie Świat Przyjazny Dziecku przy Komitecie Ochrony Praw Dziecka. Jedną z inicjatorek powstania Małej Kapituły była Kasia Stoparczyk, wieloletnia dorosła jurorka tego konkursu, a zarazem prowadząca "Zagadkową niedzielę".

Spośród ponad 100 książek, każdy juror Małej Kapituły może wybrać trzy, jako swoje propozycje konkursowe. Jednak Zosia wybrała tylko jedną książkę, Kuba także jedną książkę, ale i grę, a Michał – trzy książki. Jak uzasadniają swoje wybory?

Prawdziwa historia o tygrysie

– Książka "Tygrys" [autor: Cezary Harasimowicz, ilustracje: Marta Kurczewska – PR] opowiada o tygrysie, który jest trzymany w niewoli w cyrku i jest zmuszany do różnych sztuczek. Ale ma swoją mowę, ma swoich przyjaciół, kolegów, znajomych: niektórych lubi, niektórych mniej. I ta książka jest o tym, jak tygrys się oswobodził – tłumaczy Kuba. – Słyszałem, że główny bohater tej książki jest prawdziwy – dodaje.

– To prawda: taka historia się wydarzyła. Ten tygrys był wieziony wiele kilometrów do granicy z Polską. Ten transport utknął i wspaniała pani dyrektor ogrodu zoologicznego w Poznaniu ruszyła na pomoc: pojechała i uratowała – potwierdza Kasia Stoparczyk.

Gra, która pomaga i ma w sobie kilka książek

Kuba wybrał też grę: – To bardzo zawiła, bardzo skomplikowana gra, ale potrafi przynieść radość. Nazywa się "Będzie dobrze" – opowiada. – To jest gra, która pomaga młodym i starszym ludziom w kryzysie. To jest teraz modne sformułowanie, ale wiele młodych, zwłaszcza młodych osób teraz jest w kryzysie: jest im ciężko, trudno. A ta gra, o której pięknie powiedziałeś, że ma kilka książek w sobie, w środku, pomaga człowiekowi! – wskazuje Kasia Stoparczyk.

Swoje wybory przedstawili też oczywiście Zosia i Michał, a w rozmowie uczestniczyła też Magdalena Stachowiak-Aleksandrowicz z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

49:14
Mała Kapituła wybiera książkę roku 2022 (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 19.02.2023
Godzina emisji: 9.08

pr/ans

Polecane