Relacje Polska-USA. Kownacki: wykorzystaliśmy oddanie pola przez Niemcy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wykorzystaliśmy oddanie pola przez Niemcy, które do tej pory były strategicznym partnerem USA w Europie. Ważne byśmy umieli podtrzymać taki stan rzeczy, bo Niemcy w pewnym momencie będą próbowali odzyskać tę pozycję - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Goście "Śniadania w Trójce" pozytywnie oceniali relacje Polski i USA.

***

Marek Sawicki (PSL) mówił, że Polska i USA zawsze stanowiły dobry duet, od początku odzyskania przez Polskę niezależności. Dodał, że wizyta prezydenta Joe Bidena była podziękowaniem za postawę Polski i Polaków, ale jej celem było także spojrzenie w przyszłość, bo wojna na Ukrainie w ocenie gościa Trójki będzie długa i będzie trwała jeszcze kilka lat.

Piotr Ćwik (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta) powiedział, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre. Zaznaczył, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dowodzi, że w sprawach bezpieczeństwa Polski istnieje porozumienie ponad politycznymi podziałami.

Grzegorz Schetyna (PO) ocenił, że Polska w dobrym stylu otwiera drzwi do współpracy Europy ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że polskie społeczeństwo jest bardzo proamerykańskie, w odróżnieniu od części innych krajów UE.

Bartosz Kownacki (PiS) mówił, że wykorzystaliśmy oddanie pola przez Niemcy, które do tej pory były strategicznym partnerem USA w Europie. Jak mówił, Niemcy zachowują się w tym konflikcie w sposób absurdalny i ważne byśmy umieli to wykorzystywać dalej. Dodał, że Niemcy w pewnym momencie zauważą, że sytuacja Rosji zmierza w złym kierunku i będą próbowali odzyskać swoją pozycję. Zaznaczył, że już dziś elity niemieckie są sfrustrowane tym, że Polacy wiodą prym i potrafią wykorzystywać swoją szansę, są sprawni, sprawnie przekazują sprzęt.

Wizyta Bidena w Polsce oraz na Ukrainie i jej efekty

Marek Sawicki dodawał, że już czas, by Polska porozumiała się z USA, jak ws. dozbrajania Ukrainy wykorzystać nasz potencjał. USA mogłyby przekazać nam odpowiednie technologie. Polityk wyraził obawę, że będziemy krajem przyfrontowym i możliwe są ograniczenia w kwestii innych inwestycji.

Piotr Ćwik (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP) zaznaczył, że dostaliśmy potwierdzenie, iż obecność żołnierzy USA w Polsce będzie podtrzymana. Mówił także, że toczyły się rozmowy o budowie magazynów sprzętowych, rozpoczęto rozmowy w sprawie możliwości produkcji amunicji.

Grzegorz Schetyna komentował, że wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie określiłby jako epokową, była bowiem ważna nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego wolnego świata . Wystąpienie Bidena w Warszawie także było w jego odczuciu symboliczne.

Bartosz Kownacki dodał, że Biden zaskoczył wszystkich i w jego ocenie będzie uznany za jednego z najwybitniejszych prezydentów - mimo słabego początku, faktycznej zgody na NS2 i skutki wyjścia z Afganistanu. Jak dodał, to szczęście, że Biden kształtował myślenie o geopolityce w latach 60. i 70., politycy bez tego doświadczenia mogliby nie rozumieć tak dobrze zagrożenia ze strony Moskwy.

Posłuchaj

50:21
Piotr Ćwik, Bartosz Kownacki, Marek Sawicki, Grzegorz Schetyna o relacjach Polska-USA, wojnie na Ukrainie, bezpieczeństwie Polski (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP),Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 
25.02.2023
Godzina emisji: 
09.06

Trójka/IAR/in.

Polecane