Joe Biden w Kijowie – co zostanie po jego wizycie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joe Biden w Kijowie – co zostanie po jego wizycie?
Joe Biden z Wołodymyrem Zełenskim w KijowieFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

O wizycie prezydenta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie rozpisują się media na całym świecie. W "Klubie Trójki" próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie w aspektach politycznym, społecznym, kulturalnym i tożsamościowym miała ta wizyta dla walczącej Ukrainy i jak jest tam komentowana. 

Joe Biden, przebywając w Kijowie, podkreślał, że konieczne jest zachowanie jedności. Zwracał tym samym uwagę, że przed nami wciąż długa walka. Jak podkreślają eksperci, składając niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, zademonstrował poparcie dla walczącego kraju. Spotkał się prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną Ołeną, a także z innymi przedstawicielami ukraińskich władz, w tym przewodniczącym parlamentu. Prezydenci złożyli kwiaty pod memoriałem pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Biden odwiedził także Monaster św. Michała o Złotych Kopułach, gdzie razem z Zełenskim rozmawiali z metropolitą ukraińskim Epifaniuszem. Była to pierwsza od 15 lat wizyta prezydenta USA na Ukrainie. Trwała pięć godzin.

Duch walki

– Władimir Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Pomylił się, źle to rozegrał – powiedział podczas wizyty w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zaznaczył, że rok od wybuchu wojny "jesteśmy razem. Wolność jest bezcenna, warta walki".

Jak mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, "to największa wojna w Europie od 75 lat". Wspominał początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który nazwał "ciemną nocą". – Rok temu świat dosłownie przygotowywał się do upadku Kijowa i może na koniec Ukrainy. Rok później Kijów nadal trwa, Ukraina nadal trwa i demokracja nadal trwa. Ameryka jest razem z wami i świat jest razem z wami – podkreślił przywódca Stanów Zjednoczonych. Mówił też, że walka Ukrainy to walka o wolność i demokrację na świecie, a Kijów "skradł jego serce".

Czytaj także:

W przeddzień pierwszej rocznicy ataku Rosji na Ukrainę gośćmi "Klubu Trójki" byli: Robert Czyżewski (dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie), Anton Marczyński (szef redakcji ukraińskiej Polskiego Radia) oraz Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie).

Posłuchaj

46:27
Joe Biden w Kijowie – co zostanie po jego wizycie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: Robert Czyżewski (dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie), Anton Marczyński (szef redakcji ukraińskiej Polskiego Radia) oraz Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 21.12

kc/IAR/zch

Polecane