Wizyta Joe Bidena w Polsce i na Ukrainie: jej znaczenie dla przyszłości regionu, Europy i świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizyta Joe Bidena w Polsce i na Ukrainie: jej znaczenie dla przyszłości regionu, Europy i świata
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas obrad szczytu państw Bukaresztańskiej DziewiątkiFoto: PAP/Marcin Obara

Prezydent USA zakończył wizytę w Polsce. Jakie znaczenie ma ona dla Ukrainy, Polski i całej Europy? Czy skutki wizyty będą odczuwalne także w wymiarze światowym? O roli prezydenta USA oraz symbolicznym i realnym wymiarze jego słów i gestów rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

Prezydent USA zakończył wizytę w Polsce. Do Polski przybył w poniedziałek wieczorem. We wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosił też przemówienie do narodu polskiego. W środę Biden wziął udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki. Na zakończenie prezydent USA pożegnał się z Polską wpisami w mediach społecznościowych.

"Polacy zaoferowali ukraińskim uchodźcom bezpieczeństwo i światło w tym najciemniejszym momencie ich życia. To był zaszczyt rozmawiać z wami przez cały wczorajszy wieczór" - napisał Joe Biden na Twitterze. "W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone utworzyły wraz z sojusznikami i partnerami nadzwyczajną koalicję na rzecz zachowania wolności. I pozostaniemy zjednoczeni" - dodał.

"Nowa architektura bezpieczeństwa świata"

– Odpowiedzią na wystąpienie Bidena była wygłoszona w Moskwie przemowa Putina. Dzień po przemówieniu, na Łużnikach zorganizowano wspaniały koncert "Dla obrońców ojczyzny". Putin wygłosił tam, że każdy obywatel broni ojczyzny, nawet małe dzieci. To było widowisko dosyć obrzydliwe, prawdę mówiąc. Głównie jedna ze scen, gdy na podniesienie wyszła grupka nastolatków. Przedstawiono ich jako dzieci z Mariupola. Tego samego Mariupola, który Rosjanie zrównali z ziemią. Młodzi ludzie dziękowali żołnierzowi za uratowanie im życia – mówiła w "Klubie Trójki" Maria Przełomiec, dziennikarka i korespondentka.

– Pan prezydent Biden powiedział, zwracając się do Kremla, że Rosja tej wojny nie wygra. Postrzegałbym oba wystąpienia, kijowskie i warszawskie jako jedną całość. Przesłanie, jakie z nich płynie, jest jasne: świat zachodni wspiera i będzie wspierał Ukrainę. Mimo że żadne konkretne deklaracje nie padły, to sygnał został jasno wysłany – powiedział Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Chiński pokój? 

 Cała rozmowa na temat tzw. chińskiego planu pokojowego, wzięła się z tego, że na konferencji w Monachium wspomniano o dwóch dokumentach, które w najbliższym czasie miały być opublikowane przez chiński rząd. Jeden to koncepcja chińskiej, globalnej inicjatywy bezpieczeństwa. Drugi z kolei jest koncepcją zakończenia wojny na Ukrainie. Z komunikatu chińskiego MSZ nie wynika jednak, że będzie to cokolwiek nowego, poza tym, co od dawna słyszymy zarówno od Chin, jak i od Rosji. W dużej mierze jest to wsparcie interesów rosyjskich, czyli ogólne twierdzenia dotyczące poszanowania integralności i suwerenności terytorialnej wszystkich państw – podsumował Marcin Przychodniak, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

49:46
Znaczenie wizyty Joe Bidena dla Ukrainy, Polski, Europy i świata (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście:  Marcin Przychodniak (analityk PISM), Wojciech Konończuk (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich) Maria Przełomiec (dziennikarka, korespondentka)
Data emisji: 22.02.2023 
Godzina emisji: 21.11

IAR/zch



Polecane