Pomocni, ale zmęczeni – reportażyści Polskiego Radia o ludziach pomagających uchodźcom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomocni, ale zmęczeni – reportażyści Polskiego Radia o ludziach pomagających uchodźcom
Wigilia dla uchodźców z Ukrainy w Ukraińskim Narodowym Domu w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Polacy wciąż chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy, ale są już zmęczeni wojną – mówią Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki. Reportażyści Polskiego Radia wybrali się w rejon granicy polsko-ukraińskiej, by sprawdzić, jak wygląda tam sytuacja rok po rosyjskiej agresji. Efektem jest reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich".

Reportażyści Polskiego Radia rok temu pojechali na granicę polsko-ukraińską, by relacjonować losy uchodźców wojennych tuż po napaści Rosji na Ukrainę. Przyznają, że czasami zdarzało się im wyjść z roli chłodnych obserwatorów. – Znaleźliśmy się w tyglu tych wydarzeń i one nas zassały – wspomina Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

Szczególnie emocjonalnym doświadczeniem było dla niej pierwsze wejście do budynku dworca kolejowego w Przemyślu. – Byłam przygotowana do tego wyjazdu i do nagrań, ale nie byłam przygotowana na to, co zobaczyłam. Gdy stanęłam w drzwiach dworca, to po prostu oniemiałam, skamieniałam, dosłownie nie byłam w stanie zrobić ruchu.

Pomocni, ale zmęczeni

Niemal równo rok później para reportażystów ponownie odwiedziła tamte tereny, by sprawdzić, jak zmieniła się sytuacja. Urszula Żółtowska-Tomaszewska była pełna podziwu dla ludzi, którym wciąż nie brakuje chęci ani motywacji, by nieść pomoc wojennym uchodźcom. Na co innego zwrócił natomiast uwagę Antoni Rokicki. – Ja myślę, że przede wszystkim są to ludzie zmęczeni. Zmęczeni wojną, a także pomaganiem – mówi reportażysta.


Posłuchaj

5:04
Reportażyści Polskiego Radia o ludziach pomagającym wojennym uchodźcom (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Efektem ponownego wyjazdu w rejon granicy polsko-ukraińskiej jest reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich". Premiera w środę (22 lutego) o godz. 22.10.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki (reportażyści Polskiego Radia)
Data emisji: 22.02.2023
Godzina emisji: 17.18

kc

Polecane