"Chemia z Niemiec" już nam niepotrzebna? Czas wyrównać standardy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chemia z Niemiec" już nam niepotrzebna? Czas wyrównać standardy
Porównując etykiety "identycznych" produktów, można się mocno zdziwićFoto: shutterstock/Matej Kastelic

Produkty chemii gospodarczej i inne artykuły sprzedawane w polskich sklepach są często gorszej jakości od ich zachodnich odpowiedników tej samej marki. Powinno się to zmienić dzięki nowej dyrektywie Unii Europejskiej i badaniom prowadzonym przez naukowców z Politechniki Łódzkiej.

Obowiązująca od początku 2023 roku unijna dyrektywa Omnibus zakazuje wprowadzania na rynek towarów, które – choć mają identyczne opakowania – znacząco różnią się składem czy jakością w zależności od kraju, w którym są sprzedawane. Dzięki temu jest szansa, że osławiona "chemia z Niemiec" przestanie wygrywać konkurencję z wyrobami, które znajdziemy na półkach naszych supermarketów.

Od wielu lat polscy konsumenci skarżyli się, że jakość proszków do prania, płynów do mycia naczyń czy innych tego typu artykułów wysyłanych przez międzynarodowe koncerny do naszego kraju jest o wiele niższa od ich zachodnich odpowiedników. Potwierdzały to badania przeprowadzane m.in. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Produkty z czarnej listy

Urzędnicy dostaną niebawem do rąk dodatkowe narzędzie do powstrzymywania podobnych praktyk. Będzie nim nowoczesny system, w powstawaniu którego biorą udział m.in. naukowcy z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Otrzymali oni z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prawie 5 mln zł na stworzenie bazy danych, wykorzystującej technologię blockchain i opartej na informacjach ze stron internetowych, mediów społecznościowych, serwisów aukcyjnych itp.

Wzięte pod lupę produkty zostaną następnie skierowane do badań laboratoryjnych. Co ważne, do bazy będą mieli dostęp nie tylko pracownicy UOKiK. – Każdy będzie mógł sprawdzić, czy dany produkt jest "podejrzany" o podwójną jakość – mówiła w Trójce koordynująca projekt prof. Aneta Poliszewska-Marańda z Politechniki Łódzkiej.


Posłuchaj

3:51
Co dalej z "chemią z Niemiec"? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Eliza Cichosz
Data emisji: 22.02.2023
Godzina emisji: 16.13

kc


Polecane