Napaść Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Napaść Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich" [POSŁUCHAJ]
Mariusz Gumienny Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi MedyckiejFoto: Antoni Rokicki/PR

Rok temu, w pierwszym tygodniu wojny na Ukrainie, dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyruszyli na pogranicze polsko-ukraińskie. Spotkali na swojej drodze uchodźców, wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców Przemyśla, Medyki, Jarosławia, którzy zechcieli pomóc ludziom uciekającym przed piekłem wojny.

To była "delegacja inna niż wszystkie". – Często nagrywamy w swojej codziennej pracy opowieści wojenne, ale ta wojna nie była nigdy tak blisko nas… – opowiadają reporterzy: Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki. Dziś, rok po wybuchu wojny, dziennikarze wracają w te same miejsca i rozmawiają z tymi samymi bohaterami audycji. Jak zmieniło się życie w miejscowościach graniczących z sąsiednią Ukrainą?

W trakcie swojej podróży reporterzy Polskiego Radia powrócili m.in. na dworzec PKP w Przemyślu oraz do Medyki, miejscowości na granicy polsko-ukraińskiej. – To były emocje i zmęczenie. Teraz sytuacja jest inna, wszystko się uspokoiło na naszym terenie. (...) Myślę, że punkt w Medyce powinien być takim punktem honorowym, przynajmniej jeśli chodzi o pomoc humanitarną – mówi Mariusz Gumienny, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej. 

Dworzec PKP w Przemyślu Dworzec PKP w Przemyślu

Posłuchaj

30:36
Napaść Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Ten rok zmienił nas wszystkich"
Autorzy reportażu: Urszula Żółtowska-TomaszewskaAntoni Rokicki
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 22.11

ar/zch

Polecane