"To sygnał dla całego świata". Eksperci o wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To sygnał dla całego świata". Eksperci o wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas przemówienia w Arkadach Kubickiego w WarszawieFoto: EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wizytuje w Polsce. Amerykański przywódca skierował przemówienie do zebranych w Arkadach Kubickiego Polaków i Ukraińców. Wcześniej głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydencką wizytę śledziliśmy na antenie Radiowej Trójki. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami oraz zapisami rozmów.

– Spotkamy się w wyjątkowym miejscu w Warszawie, pod Zamkiem Królewskim, który jest symbolem świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie uchwalono pierwszą na świecie, a drugą po amerykańskiej konstytucję - podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda. – Dziękuję prezydentowi Bidenowi za niezwykłą odwagę. Dziękuję za wszystkie donacje dla Ukrainy. Dzięki temu Ukraina walczy. Taka jest rola NATO, bronić wolnego świata, wspierać wolny świat. Będziemy solidarni z Ukrainą – zaznaczył Prezydent RP.

"Miłość Ukraińców do swojego kraju zwycięży"

 Dziękuję, że przyjęliście mnie znowu w Warszawie. Rok temu przemawiałem tu, krótko po tym, jak Putin rozpoczął wojnę. Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Ja stamtąd wróciłem i mogę powiedzieć, że Kijów się trzyma  zaznaczył na wstępie Joe Biden. – Miłość Ukraińców do swojego kraju zwycięży. Dziś, jutro i na zawsze. Bo o to chodzi, to jest przesłanie, które przywiozłem do Kijowa – powiedział prezydent USA.

Podczas wystąpienia amerykański przywódca zwrócił się też z podziękowaniami do Polaków. – Spójrzcie co zrobiliście do tej pory. Wasza hojność, wasza gotowość do otwarcia waszych serc, domów, to jest niezwykłe. Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek naród – wskazał Joe Biden.

Wcześniej, w poniedziałek 20 lutego, Joe Biden złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Tego samego dni przed godz. 23.15 na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Air Force One z prezydentem USA na pokładzie. We wtorek krótko po godz. 13.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę. Następnie prezydenci Polski i USA udali się na rozmowy w wąskim gronie. Później do głów państwa dołączyły delegacje. To spotkanie rozpoczęło się od krótkich przemówień Andrzeja Dudy i Joe Bidena.

Wizyta prezydenta USA w Polsce. Komentarze ekspertów w Programie 3

Relację z wizyty Joe Bidena w Warszawie można śledzić w Polskim Radiu. Na antenie Programu 3 wyemitowaliśmy przemówienie amerykańskiego przywódcy oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Arkadach Kubickiego; o wystąpieniach obu głów państw rozmawialiśmy z kolei z gośćmi audycji "Zapraszamy do Trójki". Usłyszeliśmy również materiały reporterskie dotyczące wizyty Joe Bidena w Warszawie.

Przed przybyciem do Polski prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedził również Kijów. Podróż amerykańskiego przywódcy jest szeroko komentowana przez ekspertów i zachodnie media. Wypowiedzi na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.


Posłuchaj

4:12
Zagraniczne media i eksperci o wizycie Joe Bidena w Polsce i Kijowie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O przygotowaniach do wystąpienia prezydentów Polski i USA, oraz o niezapowiedzianej wizycie amerykańskiego przywódcy w Kijowie opowiedział Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA, który jako jedyny polski dziennikarz znalazł się w najbliższym prasowym otoczeniu prezydenta Bidena, znanym jako "protective press pool".

Posłuchaj

6:40
Wizyta prezydenta USA w Warszawie. Relacja Marka Wałkuskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To druga wizyta prezydenta USA w Polsce w ciągu roku. Zdaniem ekspertów Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę z tego, że nasz kraj staje się kluczowym państwem wschodniej flanki NATO. O planach Joe Bidena w związku z wizytą w Polsce oraz reakcji innych państw na to wydarzenie z ekspertami rozmawiał Michał Strzałkowski.


Posłuchaj

4:12
"To sygnał dla całego świata". Eksperci o wizycie Joe Bidena w Polsce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tego samego dnia w Moskwie z przemówieniem do Zgromadzenia Narodowego wystąpił Wladimir Putin. Jak zauważyła na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Klaudia Rosińska, specjalistka w zakresie przeciwdziałania informacji, przekaz rosyjskiego przywódcy w większości składało się z dezinformacji. Ekspertka dodała, że to przemówienie wyznaczyło kierunki, które Kreml będzie eksponował w przyszłości.


Posłuchaj

3:25
"To w większości dezinformacja". Dr Klaudia Rosińska o wystąpieniu Wladimira Putina przed Zgromadzeniem Narodowym (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 15.05-18.00

PR24/IAR/qch

Polecane