Etniczno-nowoczesne brzmienia "Trójki dla Ukrainy" [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Dagadana, ShockolaD i Tołhaje – taki zestaw artystów gościł na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej podczas koncertu "Trójka dla Ukrainy", który odbył się 1 kwietnia 2022 roku. Przypominamy w niedzielny wieczór (26 lutego), tuż po pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Trzeciego Polskiego Radia 


1 kwietnia to data urodzin Programu 3 Polskiego Radia. Zwykle jest ona hucznie świętowana na antenie, jednak w ubiegłym roku, kilka tygodni po napaści Rosji na Ukrainę, obchody były znacznie skromniejsze i bardziej stonowane. Ich częścią był wieczorny koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, na którym zagrali: polsko-ukraiński kwartet Dagadana, ukraiński zespół ShockolaD oraz czerpiąca z tradycji Bojków i Łemków bieszczadzka grupa Tołhaje.

Działająca od 2008 roku Dagadana łączy w swej twórczości elementy polskiej i ukraińskiej tradycji muzycznej z nowoczesnymi brzmieniami. Szczególnego charakteru utworom kwartetu dodają współgrające ze sobą głosy dwóch wokalistek – Dagi Gregorowicz i Dany Vynnytskiej. Grają one też na instrumentach klawiszowych, a w zespole towarzyszą im kontrabasista i skrzypek Mikołaj Pospieszalski oraz perkusista Bartosz Mikołaj Nazaruk. Grupa była nominowana do nagród Fryderyki 2022 w kategorii "Album Roku Muzyka Korzeni Blues" za płytę "Tobie".

Echa muzyki ludowej w połączeniu z nowoczesną elektroniką oraz elementami jazzu i bluesa można usłyszeć w twórczości formacji ShockolaD. Jest to "muzyka, która przekracza granice, łącząc w jedną całość ludzi i kultury z całego świata", jak piszą o swych dokonaniach muzycy tej ukraińskiej grupy. Zespół występował na festiwalach we Francji i na Litwie, a także m.in. na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie oraz Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie.

Zespół Tołhaje został założony w 2000 roku przez basistę Janusza Demkowicza i gitarzystę Damiana Kurasza. W swojej twórczości grupa czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej. Koncertowali na wielu scenach w Polsce i w Europie. Płyta z muzyką do serialu "Wataha" przyniosła im Fryderyka, natomiast album "A w niedziela rano" został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2002, organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu.

oprac. kc / rk 

Polecane