Minister Gliński: jestem dumny, że tak wspaniale funkcjonują nasze muzea
Jak rozwija się polski muzealnictwo? Jakie wyzwania stoją przed instytucjami kultury? Jakie projekty udało się im już zrealizować i z czego powinniśmy być dumni? – Gościem "Leniwego Przedpołudnia" był wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Wizualizacja - widok budynku Muzeum Historii Polski od strony placu Gwardii
Foto: Materiały prasowe
– Jestem dumny z tego, że tak wspaniale nasze muzea funkcjonują i że się rozwijają. Z jednej strony realizujemy – część już zakończyliśmy – około 300 projektów inwestycyjnych w muzealnictwie. Mówię o tak poważnych projektach, jak budowa czy współprowadzenie nowych muzeów, które wymagają inwestycji. Z drugiej strony, znacznie więcej inwestujemy w funkcjonowanie muzeów istniejących – mówi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
– W ostatnich latach zrealizowaliśmy wielkie wystawy, których przedtem nie można było organizować z taką intensywnością. Dokonaliśmy także zakupów muzealnych: to nie tylko kolekcja Czartoryskich i "Dama z łasiczką", ale także prace Chagalla czy Breugla, które kupujemy dla polskich instytucji – dodaje.
Muzeum Historii Polski już we wrześniu
– Na pewno dla Polski najważniejsze jest obecnie budowanie Muzeum Historii Polski. Przypominam, że to instytucja, którą założyliśmy w 2006 roku i do dnia dzisiejszego nie ma swojej siedziby. W związku z tym jest to muzeum, które działa w wynajętych pomieszczeniach. To tam organizuje różne wystawy. Siedzibę instytucji budujemy już od kilku lat na terenie warszawskiej Cytadeli. We wrześniu tego roku otworzymy budynek wraz z wystawą czasową – tłumaczy gość Anny Popek. – Obok jest budowana nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego, więc to będzie przepiękny i bardzo funkcjonalny park muzealny, gdyż są tam już dwa mniejsze muzea – opisuje. – Wojsko udostępniło przestrzeń wszystkim obywatelom, którzy będą chcieli się tam wybrać. W kompleksie będzie można spędzić cały dzień, z rodziną i w towarzystwie dzieł sztuki, czy też artefaktów świadczących o naszym dziedzictwie kulturowym – zapewnia.
Budowa Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej − czerwiec 2022/YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie
Nowoczesna, multimedialna oferta
– Warto podkreślić jeszcze jeden, istotny aspekt: Współczesne muzea to nowoczesne instytucje multimedialne, otwarte na różne kategorie wiekowe zwiedzających. Ta także akcje, związane, chociażby z feriami dla młodzieży. W inicjatywie znalazło się prezentowanie bardzo atrakcyjnych wydarzeń i interakcji, gdzie młody człowiek może malować obrazy Rembrandta czy naśladować Matejkę – opowiada minister Gliński. – Najróżniejsze tego rodzaju gry są realizowane za pomocą multimediów i elektroniki, a oferta jest uatrakcyjniona – podsumuje.
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 19.02.2023
Godzina emisji: 11.06
pr/mo/zch