Wizyta Bidena w Polsce. Zybertowicz: chce zmobilizować te kraje NATO, które ospale pomagają Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizyta Bidena w Polsce. Zybertowicz: chce zmobilizować te kraje NATO, które ospale pomagają Ukrainie
Na "Śniadanie w Trójce" zaprasza Beata MichniewiczFoto: Trójka

Politycy wyrażają zadowolenie z zapowiedzianej wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce. W piątek Biały Dom zapowiedział przyjazd Joe Bidena do Polski w dniach 20-22 lutego. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli Andrzej Zybertowicz (doradca w Kancelarii Prezydenta RP), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska) i Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej, Prawo i Sprawiedliwość).

Jak mówił doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, wizyta ma zmobilizować kraje NATO, które w ospały sposób pomagają Ukrainie. Jak zaznaczył, Polska Ukrainie pomaga wzorcowo, dlatego Joe Biden złoży wizytę właśnie w naszym kraju.

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz wskazał, że w ciągu niespełna roku Joe Biden odwiedza Polskę drugi raz. – To pokazuje, że Polska obok Wielkiej Brytanii jest strategicznym krajem dla Stanów Zjednoczonych w Europie – przekonywał gość Trójki.

Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna chciałby, aby podczas wizyty Bidena w Polsce doszło także do spotkań z Wołodymyrem Zełenskim.

Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska, PSL) podkreślił, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, ale potrzebujemy amerykańskiego wsparcia, by przekonywać sojuszników do większego zaangażowania.

Termin wizyty Joe Bidena niemal dokładnie zbiega się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Doszło do niej 24 lutego 2022 roku.

"Chodzi o egzystencję ukraińskiego narodu"

Prof. Zybertowicz mówił także, że w kontekście wizyty Zełenskiego w UE chodziło o egzystencję narodu ukraińskiego. Zauważył, że dwa państwa kluczowe dla UE, Niemcy, Francja, pokazały, że nie traktują zasad demokracji UE poważnie, zakładają, że niektóre państwa są ważniejsze. Włochy zwróciły bowiem uwagę, że prezydent Ukrainy, który odwiedził instytucje UE, spotkał się osobno z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec w Pałacu Elizejskim.

Najczęściej czytane

Zybertowicz mówił, że wizyta Zełenskiego w UE jest wyrazem poważnego zaniepokojona ospałością, z jaką niektóre państwa pomagają Ukrainie. Dodał, że niektóre kluczowe państwa UE mówią o wartościach i ładzie międzynarodowym opartym na zasadach, a robiły interesy z państwami, których rządy opierają się na przemocy, i to jest istotny problem.

Zaznaczył, że Niemcy manipulując informacjami, budują niezasłużenie wysoką samoocenę, jako kraj rzekomo w bardzo dużym stopniu pomagający Ukrainie. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, że pomoc Francji i Niemiec w stosunku do ich potencjału jest minimalna. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) mówił zaś, że trudno opierać się na szacunkach przedstawianych przez Kiel Institute, gdy chodzi o wsparcie dla Ukrainy. Grzegorz Schetyna (PO) zaznaczył, że trzeba stwarzać takie sytuacje, by Niemcy nie miały wyjścia, jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainy, stawiać kanclerza Niemiec Olafa Scholza w sytuacji bezalternatywnej.

Więcej w rozmowie.


Posłuchaj

51:45
Wizyta prezydenta USA w Polsce, podróż Zełenskiego po Europie, ustawa o SN, sprawa Radosława Sikorskiego, dotacje z ministerstw (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 
11.02.2023
Godzina emisji: 
09.06

IAR/in/pr.

Polecane