Bieganie zimą – o co należy zadbać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieganie zimą – o co należy zadbać?
Jakie znaczenie dla biegających zimą ma odpowiedni dobór obuwia? Foto: Shutterstock

Aktywnym fizycznie mrozy niestraszne. Wystarczy przebiec krótki dystans, by od razu zrobiło się cieplej. Biegając zimą, warto zadbać o odpowiednie części garderoby. Jedną z najważniejszych są dobrze dobrane buty. 

– Często spotykam się z opinią biegaczy, że z zakupem nowych butów lepiej poczekać do wiosny, a zimę przetrwać jeszcze w starych. Argumentem, który pojawia się najczęściej, jest chęć uszanowania nowego sprzętu. Wiadomo przecież, z jakimi warunkami przychodzi nam się zmierzyć. Trzeba jednak pamiętać, że zima to trudny okres w kalendarzu biegacza. W organizmie mamy mniej witaminy D, a co za tym idzie, nasze kości są bardziej narażone na tzw. złamania zmęczeniowe. Kiedy chcemy solidnie przepracować zimę w starych butach, popełniamy błąd – mówił w Trójce Tomasz Domżalski, trener "Biegam, bo lubię"

– Warto zainwestować w dobre buty i dobrać je tak, by dodatkowo zabezpieczały nam kości stopy oraz podudzia. Pamiętajmy, że obuwie wybieramy pod kątem tego, gdzie najczęściej i najwięcej biegamy. Zadbajmy przede wszystkim o odpowiednią amortyzację i bieżnik – radził. 

Czytaj także:

Posłuchaj

4:02
Jak zimą radzą sobie biegacze? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
9.02.2023
Godzina emisji: 
11.15

zch

Polecane