Orły 2023 – podsumowanie nominacji do nagród filmowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orły 2023 – podsumowanie nominacji do nagród filmowych
Dariusz Jabłoński ogłosił nominacje do Orłów 2023Foto: FOTON/PAP

– Staramy się jak najlepiej wykonywać nasze zadania i nie być dogmatyczni w naszych wyborach – mówił w audycji prezydent Polskiej Akademii Filmowej, która właśnie ogłosiła nominacje do Orłów 2023. Teoretycznie największe szanse na zdobycie statuetki ma film "Io" Jerzego Skolimowskiego.

W środę, 8 lutego, ogłoszono listę nominowanych do Orłów 2023. Są to najważniejsze nagrody filmowe, przyznawane przez samo środowisko. Faworytem tegorocznego wyścigu po statuetki jest film "Io" Jerzego Skolimowskiego, który zdobył aż 11 nominacji. Osiem otrzymał "Johnny" Daniela Jaroszka, siedem  "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, sześć  "Chleb i sól" Damiana Kocura, a pięć  "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej. To właśnie te obrazy walczyć będą o Orła w kategorii "Najlepszy film".

Na nominację wpływ mieli członkowie Polskiej Akademii Filmowej, czyli ludzie związani z branżą filmową. Prezydent Akademii Dariusz Jabłoński twierdzi, że jej członkom bardzo zależy na tym, aby nie pominąć żadnego wartościowego zjawiska w polskim kinie. – Jestem dumny z tego, że ten cel akademii został spełniony – mówił rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Jako przykład dobrych zmian w obrębie akademii gość audycji podał zwiększenie reprezentacji twórców muzyki filmowej. – Przez pierwszych kilka lat, kiedy tych głosujących kompozytorów było bardzo niewielu, wybory były dość monotonne. Teraz, przez to, że się wymieniło pokolenie, że nowi kompozytorzy zostali zaproszeni do Akademii, wybory są inne, nie są dogmatyczne.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Laureatów tegorocznych nagród poznamy podczas uroczystej gali 6 marca.


Ponadto w audycji:

  • krótka historia polskiego kina: spotkanie z Marleną Gabryszewską, prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych, rozmowa o cyklu prezentacji klasyki polskiego kina w 2023 roku (od lutego do listopada);
  • rozmowa z Nadimem Suleimanem, pochodzącym z Syrii studentem reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, autorem filmów dokumentalnych oraz gościnnie aktorem w wielu polskich filmach (ostatnio duża rola w filmie Damiana Kocura "Chleb i sól");
  • premiery filmowe pierwszych miesięcy 2023 roku, rozmowa z Mariuszem Koryszewskim z firmy dystrybucyjnej Mayfly;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

1:39:56
Orły 2023 i inne filmowe wydarzenia tygodnia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 10.02.2023
Godzina emisji: 13.08

pr/kc

Polecane