Dobra praca tylko po studiach? Niekoniecznie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobra praca tylko po studiach? Niekoniecznie!
Dobrze mieć w ręku konkretny fachFoto: shutterstock/Dzhafarov Eduard

Czy ukończenie wyższej uczelni jest potrzebne do zdobycia satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy? Warto się nad tym zastanowić, zamiast bezrefleksyjnie wkuwać do egzaminów, by za wszelką cenę zdobyć tytuł magistra.

Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku wydawało się, że ukończenie wyższych studiów to warunek konieczny dla kogoś, kto poważnie myśli o swej zawodowej karierze. Ten boom edukacyjny zaowocował dużą liczbą magistrów, którzy nie potrafili potem odnaleźć się na rynku pracy. – Gospodarka wystawiła nam bardzo wysoki rachunek. Okazało się, że absolutnie brakuje rąk do pracy na różnych poziomach. W pewnym momencie był ogromny deficyt ludzi przygotowanych do różnych zawodów: począwszy od hydraulika, a skończywszy na mechatroniku – mówiła w Trójce Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Magister na kolanach

Efektem tego była sytuacja, gdy fachowiec po szkole zawodowej dyktował warunki magistrowi bez szczególnych umiejętności. – Niejeden absolwent dość marnych studiów prosił na kolanach mechanika, żeby mu naprawił samochód, a następnie zostawiał w warsztacie połowę swojej niewysokiej pensji – opowiadała Anna Wdowińska z portalu perspektywy.pl.

Dziś sytuacja jest nieco inna, ponad połowa młodych ludzi po szkole podstawowej chce się bowiem dalej kształcić w kierunku branżowym i technicznym. Ten trend pokazuje, że coraz bardziej cenione jest przygotowanie do konkretnego zawodu. Z drugiej strony większość absolwentów techników jest zdecydowana kontynuować edukację na wyższych uczelniach. To oznacza, że wciąż będzie brakować stolarzy, spawaczy czy hydraulików.

Może w takim razie warto nauczyć się jakiegoś dobrego, pożądanego fachu, zamiast iść na jakiekolwiek studia po to, by móc się pochwalić dyplomem przed potencjalnym pracodawcą? Anna Wdowińska nie ma co do tego wątpliwości.  – Tak zwany papier nic nie znaczy. To musi być dokument, który ma swoją wartość i swój prestiż.


Posłuchaj

3:49
Czy ukończenie studiów jest potrzebne do zdobycia dobrej pracy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Karol GnatRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.02.2023
Godziny emisji: 8.20

kc


 

Polecane