Antagonizmy między Waszyngtonem a Pekinem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antagonizmy między Waszyngtonem a Pekinem
Zestrzelenie chińskiego balonu, który przekroczył granicę przestrzeni powietrznej USA, przypomniało o antagonizmie między Waszyngtonem a Pekinem. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odwołał swoją wizytę w stolicy Chin.Foto: WILL OLIVER/EPA/PAP

Zestrzelenie chińskiego balonu, który przekroczył granicę przestrzeni powietrznej USA, przypomniało o antagonizmie między Waszyngtonem a Pekinem. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken z powodu tego incydentu odwołał swoją wizytę w stolicy Chin. 

W "Klubie Trójki" porozmawiamy o tym, jak wygląda obecny stan rywalizacji między USA a Chińską Republiką Ludową, czy zagrożone jest bezpieczeństwo Tajwanu, jak wygląda kooperacja chińsko-rosyjska, czy Chiny zmierzają do konfrontacji z Ameryką.

Spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną – ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny. "Ministerstwo spraw zagranicznych Chin, poprzez swoją ambasadę w San Jose, wyraziło ubolewanie z powodu odnotowanego incydentu" i zaznaczyło, że był to balon cywilny "o zastosowaniach naukowych, głównie meteorologicznych" – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej kostarykańskiego resortu.

Chińska dyplomacja zapewniła również, że obiekt nie stanowił zagrożenia dla żadnego kraju, a nad Kostaryką znalazł się, ponieważ "zboczył z zaprogramowanego kursu z powodu warunków meteorologicznych i ograniczonej zdolności do samosterowania" – dodano.

Balon szpiegowski? 

Balon widziany nad Ameryką Łacińską był drugim tego typu obiektem, o jakim w ostatnim tygodniu poinformowały władze Stanów Zjednoczonych. Wykrycie obiektu przypominającego balon ogłosiły również władze Kolumbii. Podobny chiński statek powietrzny przez kilka dni leciał nad terytorium USA i został określony przez Pentagon jako balon szpiegowski. W sobotę amerykańskie wojsko zestrzeliło go nad wodami terytorialnymi USA, a w poniedziałek wciąż trwały poszukiwania jego elementów w oceanie.
Pekin przyznał, że oba balony pochodziły z Chin. W obu przypadkach twierdził, że są to urządzenia cywilne służące do badania pogody, które przypadkowo zboczyły z kursu. Stanowczo oprotestował również zestrzelenie balonu przez USA.

Według źródeł w amerykańskiej administracji balon wykonywał manewry i zmieniał kurs, kierując się w stronę kluczowych baz wojskowych. Urzędnicy przyznali, że wcześniej kilkakrotnie wykrywano już chińskie balony nad USA. Część komentatorów oceniała, że może to być element szerszej kampanii szpiegowskiej Pekinu.
Incydent rozwiał nadzieje na poprawę napiętych relacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Z jego powodu planowaną wizytę w Chinach przełożył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Gośćmi audycji byli: doktor Justyna Szczudlik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) oraz Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja") i Mateusz Obrębski (dziennikarz).

Posłuchaj

48:37
Antagonizmy między Waszyngtonem a Pekinem (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: dr Justyna Szczudlik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja"), Mateusz Obrębski (dziennikarz)
Data emisji: 8.02.2023 r.
Godzina emisji: 21.11

zch/PAP/IAR

Polecane