Najdroższa autostrada w Polsce. Opłata za przejazd A4 znów w górę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najdroższa autostrada w Polsce. Opłata za przejazd A4 znów w górę?
Przejazd najdroższą autostrada w Polsce - A4 - znów ma zdrożećFoto: Shuttersrock

Wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek opłat za przejazdy autostradą A4 na odcinku Katowice - Kraków. Zgodnie z zapowiedzią opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych (dotąd 13 zł) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 40 zł).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ocenia, że wzrost cen stawek za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy - podała GDDKiA w środowym komunikacie.

Według GDDKiA wzrost stawek za przejazd tym odcinkiem autostrady A4 może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, zapowiedziała we wtorek wprowadzenie od 3 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd płatną autostradą A4 Katowice – Kraków zapowiedział we wtorek jej koncesjonariusz. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych (dotąd 13 zł) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 40 zł).

Jak podała w środę GDDKiA, prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy.

"Zwrócimy się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd" - wskazała GDDKiA w komunikacie.

"Warto podkreślić, że autostrada A4 jest m.in. strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 roku wojny na terenie Ukrainy zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju" - dodano.

O przejeździe najdroższą autostradą w Polsce - A4 - w swoim materiale mówił Bartek Bujas.

Posłuchaj

1:35:23
"Po drodze z Trójką" 6 lutego 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Raporty z dróg;
  • Elektroniczny system identyfikacji pojazdów oraz kontroli wjazdu na Stare Miasto w Lublinie, czy to pomoże, skala wydanych zezwoleń - Lilliana Kaczmarczyk;
  • Rozmowa z Tomaszem Kulikiem, instruktorem doskonalenia jazdy – powrót zimowych warunków na drogach;
  • Zwiększa się liczba "klasycznych" samochodów w Lublinie. Ludzie traktują zakup auta jako inwestycję. Urząd Miasta poda dane dotyczące rejestracji takich aut - np. tych powyżej 30 lat. Wojewódzki Konserwator Zabytków ma też swoje dane - Filip Karman;
  • Rozmowa z Michałem Jesionowskim z M4k nt. serwisowania samochodów elektrycznych. Wraz z pojawieniem się skomplikowanej elektroniki skończyła się era, w której amatorzy motoryzacji sami mogli naprawiać swoje samochody w swoich garażach, z samochodami elektrycznymi, może być jeszcze trudniej;
  • Niewielu z nas wie, że drogie metale są na pokładzie prawie wszystkich samochodów. Są one elementami katalizatorów samochodowych. Te natomiast są łakomym kąskiem dla złodziei. Ci w wycinaniu i sprzedawaniu na skup katalizatorów upatrzyli sobie sposób na szybki zarobek. O tym w Materiale Kacpra Narodzonka.

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 5.02.2023
Godziny emisji: 15.11, 16.10

IAR/zch/mg

Polecane