"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion
"Masz ci los!", reż. Mateusz Głowacki. Kadr z filmuFoto: mat. prasowe

Komedia "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego właśnie weszła na ekrany polskich kin. To oficjalny pełnometrażowy debiut fabularny tego reżysera, choć ma już w swoim dorobku kilka krótkich metraży nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych. Czy najnowsze dzieło powtórzy sukces swoich poprzedników?

– Mój dziadek grał całe życie w totolotka i nic nigdy nie wygrał. Mój tata grał całe życie i gra czasami dalej, nic nie wygrał. Więc ja postanowiłem nie grać, bo rachunek prawdopodobieństwa mówi sam za siebie, ze marne szanse – przyznaje Mateusz Głowacki, reżyser komedii "Masz ci los!". – Aczkolwiek temat losowości naszego życia przez te tradycje rodzinne mnie prześladuje, bowiem to już nie pierwsza fabuła gdzie jest totolotek, losowanie, bilard, rzutki, losy i tak dalej – wskazuje.

Akcja filmu rozpoczyna się pogrzebem kochanego dziadka. Podczas stypy rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz... Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. 

– W napisach końcowych jest napisane "Film dedykuję mojemu dziadkowi Klemensowi Głowackiemu, który grał przez całe życie w totolotka i został pochowany z kuponem". I to jest prawda: żegnając dziadka zobaczyłem, że ciocia coś majdruje przy marynarce dziadka. Okazało się, ze to jest los, kupon totolotka na ostatnią drogę. Chwilę później trumna została zamknięta – wspomina rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Usiedliśmy do ławek w kościele i tak sobie kombinowałem, co by to było, że to jest super pretekst, żeby opowiedzieć coś o naszym kraju. To jest tylko komediowy pretekst początkowy, który uruchamia już dalszą wyobraźnię – tłumaczy.

 

Masz ci los! | Oficjalny zwiastun/YouTube KinoSwiatPL


Ponadto w programie

  • premiera zagraniczna: "Aftersun" (USA/Wielka Brytania) w reżyserii Charlotte Wells, z Paulem Mescalem w roli głównej (nominowanym właśnie do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową), zapowiedź filmu;
  • rozmowa z Tymoteuszem Biesem, aktorem niezawodowym, odtwórcą głównej roli w filmie Damiana Kocura "Chleb i sól";
  • francuskie premiery filmowe 2023 roku: rozmowa z Olgierdem Sawą, uczestnikiem Tygodnia Kina Francuskiego w Paryżu (m.in.: o najnowszym filmie Francoisa Ozona);
  • aktualności filmowe.

 


Posłuchaj

49:11
Mateusz Głowacki opowiada o swojej komedii "Masz ci los!" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

50:52
Rozmowa z Tymoteuszem Biesem, odtwórcą głównej roli w filmie Damiana Kocura "Chleb i sól" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 3.02.2023
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane