Młodzi kierowcy – wiara w siebie i nieciekawe statystyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzi kierowcy – wiara w siebie i nieciekawe statystyki
Młodzi ludzie są pewni swoich umiejętności za kółkiemFoto: shutterstock/pikselstock

Zdecydowana większość młodych kierowców ma dobre mniemanie o własnych umiejętnościach. Niestety, statystyki wypadków pokazują, że to samozadowolenie często jest nieuzasadnione.

Jestem dobrym kierowcą – tak mówi o sobie 93 proc. ludzi między 18. a 24. rokiem życia niedługo po zdanym egzaminie na prawo jazdy. Ponad trzy czwarte z nich twierdzi, że zawsze bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. – To na pewno nie jest dobre podejście. Młodym ludziom bardzo często brakuje pokory – uważa Cezary Drozdowski z Ośrodka Szkolenia Kierowców "Prawko" w Poznaniu.  

Choć 2022 rok na polskich drogach był statystycznie bezpieczniejszy niż wcześniejsze lata, ta tendencja nie dotyczy młodych kierowców, którzy spowodowali jedną piątą wszystkich wypadków i kolizji na autostradach. Winny jest tu przede wszystkim brak doświadczenia, połączony z młodzieńczą brawurą.

Autostradowi nowicjusze

Częściowo za taką sytuację odpowiedzialne są też braki w szkoleniu adeptów sztuki prowadzenia pojazdów, którzy często przed uzyskaniem prawa jazdy w ogóle nie uczą się jeździć po autostradach. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości oddalonych od tego typu dróg.

W 2013 roku do ustawy o ruchu drogowym dodano zapis, zgodnie z którymi każdy świeżo upieczony kierowca, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po zdobyciu prawa jazdy, powinien odbyć dodatkowe szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. – Pozwoliłoby to pokazać chociażby, jakie są drogi hamowania w niektórych sytuacjach i co może się wydarzyć, jeżeli nagle zobaczymy jakąś przeszkodę na drodze – mówił w Trójce Cezary Drozdowski.

Niestety, przepisy ustawy do dziś nie zostały wprowadzone w życie.


Posłuchaj

3:43
Młodzi kierowcy – wiara w siebie i nieciekawe statystyki (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar 
Autor materiału reporterskiego: Szymon Majchrzak
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 16.10

kc

Polecane