Nowy "Radiobook": "Stracone złudzenia" Honore de Balzaca. Sprawdź, gdzie posłuchać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Stracone złudzenia" Honore de Balzaca. Sprawdź, gdzie posłuchać!
"Dzienniki" Stefana ŻeromskiegoFoto: Polskie Radio

W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" po dwóch latach sięgamy ponownie do dorobku jednego z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, francuskiego pisarza żyjącego w pierwszej połowie XIX wieku, Honoriusza Balzaka.

"Stracone złudzenia" to jedna z najważniejszych pozycji monumentalnego (ponad 130 tytułów) cyklu "Komedii ludzkiej", który Honore de Balzac stworzył, aby opisać "człowieka jako gatunek".

Osią trzyczęściowej powieści, która pojawiała się partiami drukiem w latach 1836-1843, są losy Lucjana Chardona de Rubempré, młodego poety z prowincji, który próbuje swojego szczęścia w Paryżu jako dziennikarz i jego przyjaciela Dawida Sécharda.

Dla krytyków "Stracone złudzenia" stanowią centralny punkt całej "Komedii ludzkiej" i element najlepiej oddający klimat i cechy charakterystyczne cyklu. W tym tytule pojawia się większość tych bohaterów "Komedii…", którzy cyklicznie powracają na kartach różnych powieści i odgrywają wiodącą rolę dla całości. Jak niemal za każdym razem w przypadku literatury francuskiej, posługujemy się po raz kolejny tłumaczeniem autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego z zawierającego kilkadziesiąt tytułów kanonu literatury francuskiej, które Boy przełożył na polski.

Prezentowane w cyklu "Radiobook" dwie pierwsze części powieści "Stracone złudzenia" zarejestrował w studiach Polskiego Radia, w roku 2006 Wojciech Pszoniak, niedawno zmarły pedagog, reżyser teatralny i jeden z najlepszych powojennych polskich aktorów teatralnych i filmowych, który swój kunszt dał poznać nie tylko polskim widzom.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

mg/kor/gs

Polecane