Dzieciństwo w świecie realnym i wirtualnym. Jak wspierać najmłodszych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieciństwo w świecie realnym i wirtualnym. Jak wspierać najmłodszych?
Jak przekonuje Iwona Pietrzak-Płachta książki mogą być plastrem pomagającym uleczyć nasze serceFoto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

– Dzisiaj dzieci mają trudniej niż my, choć są takie same i tak samo potrzebują akceptacji rówieśników, tak samo się zakochują, a jeśli jest to zakochanie nieszczęśliwe, to cierpią dokładnie tak samo, jak my, kiedy byłyśmy w ich wieku. Jednak oni mają też wirtualny świat, którego my nie miałyśmy. My cierpiałyśmy tylko w świecie realnym, a dziś świat może boleć dwa razy bardziej. Jak boli i realnie, i wirtualnie, to czasami jest to ponad siły – przyznaje Iwona Pietrzak-Płachta.

Między innymi z chęci pomocy dla młodych ludzi narodziła się Wypożyczalnia skrzydeł, czyli biblioteka szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. – Bardzo chcę stworzyć przestrzeń, do której mogą przyjść i znaleźć lekarstwo w postaci drugiego człowieka. Uważam, że czytanie ludzi jest tak samo ważne, jak czytanie książek. To miejsce, oprócz tego, że jest wypożyczalnią książek, jest także wypożyczalnią skrzydeł, czyli miejscem okrywania także dziecięcych potencjałów i odnajdowania tego, co w nas najlepsze – mówi gość "Zagadkowej niedzieli".

Książka jak uzdrawiający plaster

Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka roku 2022, przyznaje w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk, że powstanie Wypożyczalni skrzydeł to spełnienie jej marzeń. – Zaczynając swoją pracę i otwierając drzwi biblioteki, wiedziałam, że nie chcę być po prostu bibliotekarzem, tylko chcę być trochę wróżką, a trochę niewidzialną ręką, która będzie dawać właściwą książkę właściwej osobie we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę albo dmuchnąć w skrzydła. Wierzę, że książki to są takie plasterki na różne nasze dolegliwości i że pomagają leczyć nasze dusze – przekonuje, dodając, że zawsze myślała o sobie jako o kimś, kto będzie pomagał młodym ludziom przejść przez życie.

 Przeczytaj także:

– Wypożyczalnia skrzydeł, którą udało mi się stworzyć, jest miejscem, w którym odpoczywam ja i ci, którzy otwierają jej drzwi. W szkole jest zazwyczaj  głośno, jest bardzo dużo bodźców, kolorowe gazetki na ścianach, dzwonki, które nam przeszkadzają odpoczywać, nagle są zwyczajne drzwi. Jak się je otwiera, to się wskakuje to niezwykłego świata, pięknego wizualnie z dobrą energią – opowiada gość "Zagadkowej niedzieli".

Posłuchaj

52:20
Wypożyczalnia skrzydeł, czyli miejsce, które pozwala dzieciom rozwinąć swój potencjał i odkryć niezwykłe książki (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzieci do biblioteki przychodzą nie tylko po książki, ale także podzielić się swoimi przeżyciami, tymi z danego dnia, ale także tymi, z którymi muszą się zmagać codziennie. 

#CzytanieRządzi według Iwony Pietrzak-Płachty Nauczycielki Roku 2022/Fundacja Powszechnego Czytania FPC

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Iwona Pietrzak-Płachta (nauczycielka roku 2022, bibliotekarka)
Data emisji: 29.01.2023
Godzina emisji: 9.09

gs/mg

Polecane