"Gazeta Dzieci" – pismo robione dla dzieci i przez dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gazeta Dzieci" – pismo robione dla dzieci i przez dzieci
"Gazeta Dzieci" jest robiona dla dzieci przez dzieciFoto: shutterstock/marishkaSm

Pismo dla młodych czytelników, "Gazeta Dzieci", nawiązuje do "Małego Przeglądu" Janusza Korczaka. Jej pomysłodawczyni Jaśmina Wójcik wraz z dziecięcym zespołem redakcyjnym odwiedziła studio Trójki.

– "Gazeta Dzieci" to gazeta, którą tworzą dzieci. Swoje pomysły, rysunki i komiksy mogą wysyłać do redakcji, a my je publikujemy. Także mogą wrzucać do drewnianych skrzynek, które wystawiane są przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez – mówi Jaśmina Wójcik. – Dzieci mogą też zadawać pytania, na nurtujące je problemy, a nasi mali redaktorzy poszukują odpowiedzi.

Janusz Korczak inspiruje

Pismo inspirowane jest "Małym Przeglądem" – gazetą stworzoną przez Janusza Korczaka. - Jest on dla mnie ważną postacią. Przede wszystkim nie bał się błędów. Mówił o nich i się do nich przyznawał, chciał się stawać lepszy – opowiada gość Trójki.  Korczak był blisko dzieci, słuchał ich i był wobec nich otwarty. To mi bardzo imponuje, bo w dzisiejszym świecie dorosłych mało miejsca zostawiamy dla najmłodszych. Nie zastanawiamy się za często, jak one czują i czego chcą. To my dorośli chcemy decydować, bo wydaje nam się, że wiemy więcej.


Dać głos dzieciom

Janusz Korczak uświadamiał dorosłym, że dzieci też powinny mieć głos i być słuchane. "Gazeta Dzieci" daje im możliwość wypowiadania się i zachęca do zadawania pytań. Dlaczego dorastamy? Dlaczego życie jest takie trudne? Dlaczego pieniądze są ważne i czy zwierzęta mają wyrzuty sumienia? – To tylko nieliczne z tych, które je nurtują. 

Źr. Facebook/Gazeta dzieci

Gazeta pojawia się nie tylko w Warszawie. – Mamy latające redakcje m.in. na Podlasiu, w Horoszczy, w Krynkach – mówi Jaśmina Wójcik. – W Białymstoku powstaje trójjęzyczna redakcja polsko-ukraińsko-białoruska.

W wir pytań Krysi – reporterki "Gazety Dzieci" – trafiła także prowadząca audycję Kasia Stoparczyk.


Źr. Facebook/Katarzyna Stoparczyk


Posłuchaj

50:49
O "Gazecie dzieci" opowiada Jaśmina Wójcik oraz dziecięcy zespół redakcyjny (Zagadkowa Niedziela /Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Jaśmina Wójcik i dziecięcy zespół redakcyjny ("Gazeta Dzieci")
Data emisji: 15.01.2023
Godzina emisji: 9.09

aw/kor

Polecane