Pożegnaliśmy Marka Gaszyńskiego . "Odszedł spełniony"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnaliśmy Marka Gaszyńskiego . "Odszedł spełniony"
Na Starych Powązkach w Warszawie rodzina i przyjaciele pożegnali Marka Gaszyńskiego. Foto: PR

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz słuchacze i wielbiciele pożegnali Marka Gaszyńskiego, dziennikarza i prezentera muzycznego, przez lata zawiązanego z Programem 3 Polskiego Radia.

List od wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odczytał wiceminister Szymon Giżyński. "Swoje całe zawodowe życie poświęcił Polskiemu Radiu" - napisał Piotr Gliński. Przypomniał, że Marek Gaszyński był autorem tekstów dla wielu polskich artystów, takich jak Czesław Niemen, Wojciech Gąssowski, Irena Jarocka, Halina Frąckowiak, czy zespołów Czerwone Gitary, Breakout. "Napisał ich ponad 150, a liczne na stałe weszły do kanonu polskiej piosenki" - napisał.

Syn Marka Gaszyńskiego - Michał - dziękował wszystkim, którzy przyszli na pożegnanie jego ojca. "Tata osiągnął wszystko, co było do osiągnięcia, zrobił wszystko, co dało się zrobić i odszedł spełniony" - mówił.
Marka Gaszyńskiego wspominał też piosenkarz Wojciech Gąssowski. Jak mówił, znali się prawie całe dorosłe życie. "Napisał dla mnie dwie piosenki, byliśmy bliskimi kolegami, była to kopalnia wiedzy o polskiej muzyce, niesamowity człowiek" - zaznaczał.

Czytaj także:

"Sen o Warszawie" 

Marek Gaszyński był autorem tekstów popularnych piosenek, w tym przeboju "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej. Napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Wiele z nich stało się pamiętanymi do dziś przebojami, jak "Nie zadzieraj nosa" Czerwonych Gitar, "Gdzie się podziały tamte prywatki" - szlagier Wojciecha Gąssowskiego oraz porywający song "Walcz o życie" rockowego zespołu Test. Był związany z radiową Trójką do 1981 roku, później przez kolejne 10 lat należał do zespołu Programu Drugiego Polskiego Radia, a od 1991 roku przeszedł do radiowej Jedynki. W Polskim Radiu poprowadził kilka tysięcy audycji. Wśród nich były cyklicznie ukazujące się: "Piosenki, jakich nie było", "W to mi graj", "Klub Stereo", "Muzyczne biografie". Pojawiał się także w pasmach: "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna poczta UKF", "Wieczór płytowy", "Wieczór z Jedynką", "Muzyka nocą" czy "Nocne spotkania".

Marek Gaszyński jest laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2015 roku - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia - otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później odznaczono go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Po mszy pogrzebowej Urnę z prochami złożono w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. Marek Gaszyński zmarł 15 stycznia, w wieku 83 lat.

IAR/zch

Polecane