Oscarowe przedbiegi i spektakularne styczniowe premiery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscarowe przedbiegi i spektakularne styczniowe premiery
"Niebezpieczni dżentelmeni" w komplecieFoto: FOTON/PAP

"IO" Jerzego Skolimowskiego wśród filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów. Produkcja ma szansę zostać najlepszym pełnometrażowym filmem międzynarodowym. O statuetkę powalczy z propozycjami z Niemiec, Argentyny, Belgii i Irlandii. Nominacje ogłosili aktor Riz Ahmed oraz producentka i aktorka - Allison Williams. 

Ogłoszono nominacje do Oscarów. W gronie pretendentów do najważniejszej nagrody filmowej znalazł się film "IO" Jerzego Skolimowskiego. Wzruszająca historia cyrkowego osiołka powalczy o statuetkę w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy".

Spośród pięciu filmów, które ogłoszono w tej kategorii, są: "Na Zachodzie bez zmian" - z Niemiec, "Argentyna, 1985" - z Argentyny, "Blisko" - z Belgii, "IO" - z Polski oraz "Cicha dziewczyna" - z Irlandii. 

95th Oscar Nominations Announcement | Hosted by Riz Ahmed & Allison Williams / Oscars 


W kategorii "Najlepszy film" nominowano: "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie", "Woman Talking". 


Czytaj także:

Premiery na kinowych ekranach 

Wśród premier, które w ostatnim czasie weszły na ekrany polskich kin, są dwa filmy rodzimej produkcji: "Chleb i sól" Damiana Kocura oraz "Niebezpieczni dżentelmeni" Macieja Kawalskiego. Akcja pierwszego z nich rozgrywa się na małomiasteczkowym blokowisku, a jego bohaterami są młodzi ludzie. Obraz zdobył nagrody na festiwalach w Gdyni i Wenecji.

Drugi film jest szaloną komedią, osadzoną w 1914 roku w Zakopanem i przedstawiającą (zmyślone) perypetie czterech znanych Polaków: S. Witkacego, T. Boya-Żeleńskiego, J. Conrada i B. Malinowskiego. W głównych rolach występują same aktorskie sławy: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.


Posłuchaj

1:39:19
Oscarowe przedbiegi i spektakularne styczniowe premiery (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 
27.01.2023
Godzina emisji: 
13.07

kc/zch

Polecane