Pałac w Morągu – pruski zabytek z baśniami braci Grimm w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Morągu – pruski zabytek z baśniami braci Grimm w tle
Pałac w MorąguFoto: PAP / CHROMORANGE / Manfred Dietsch / Alamy Stock Photo

Odwiedzając warmijskie miasteczko Morąg, warto zajrzeć do Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, które mieści się w XVI-wiecznym Pałacu Dohnów.

Morąg leży w województwie warmińsko-mazurskim, kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód od Olsztyna. Jednym z najbardziej znanych obywateli w historii tego miasta jest Johann Gottfried Herder, pisarz i filozof z przełomu XVIII i XIX wieku. Należał on do grona tzw. klasyków weimarskich, fascynował się kulturą ludową. – Można powiedzieć, że swoim przykładem zbierania utworów ludowych poniekąd zaraził braci Grimm, których baśnie oparte są właśnie na dawnych ludowych podaniach – mówił w Trójce Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.

Sam pałac w Morągu jest dziełem zu Dohnów, arystokratycznego rodu z Saksonii, którego członkowie przybyli na Warmię jako wierni rycerze zakonu krzyżackiego. W drugiej połowie XVI wieku zakupili oni działkę, na której znajdowały się fragmenty murów i baszt obronnych, i wybudowali tam swą siedzibę rodową.

Pod koniec XVII wieku budynek spłonął. Odbudowano go dwadzieścia lat później w kształcie przypominającym rozwartą podkowę. Jedno skrzydło pałacu, złożone z reprezentacyjnych, bogato zdobionych sal, pełniło funkcje mieszkalne. Natomiast w drugim skrzydle umieszczono kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. Po dobudowaniu kolejnych budynków oraz bramy wjazdowej powstał dziedziniec, na którym ustawiono kolekcję zegarów słonecznych. Jeden z nich stoi tam do dziś.

Podobnie jak wiele innych budynków znajdujących się na Warmii, pod koniec II wojny światowej pałac w Morągu został doszczętnie zniszczony przez armię radziecką. Odbudowano go dopiero na przełomie lat 70. i 80. Od 1986 roku rezydencja stała się własnością Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dziś można zwiedzać jej wnętrza, podziwiając przy okazji bogatą galerię obrazów z ostatnich kilku stuleci.


Posłuchaj

3:48
Pałac w Morągu – pruski zabytek z baśniami braci Grimm w tle (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 9.31

kc/kor


Polecane