"Zapraszamy na weekend" w Karpaczu [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zapraszamy na weekend" w Karpaczu [POSŁUCHAJ]
Trójka zaprasza do Karpacza. Na zdjęciu prowadzący plenerowe wydanie audycji "Zapraszamy an weekend" - Piotr FiranFoto: Polskie Radio

Plenerowe wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" gościło w Karpaczu. Audycje specjalne, spotkanie z dziennikarzami i DJ-skie sety na żywo wprost z Karkonoszy. Co zwiedziliśmy? Jakie miejsca udało nam się odwiedzić? Zapraszamy do zapoznania się z relacją. 

"Z głową w górach" odwiedza Karpacz. Plenerową audycję "Zapraszamy na weekend" poprowadził Piotr Firan. Podczas specjalnego wydarzenia, Michał Margański zaprezentuje sety DJ-skie. Jakie miejsca odwiedziała Radiowa Trójka? 

Świątynia Wang

Trójka zwiedzając Karpacz i okolice nie może ominąć jednej z największych jego atrakcji: świątyni Wang. O historii tego niezwykłego kościoła, który z Norwegii trafił właśnie tutaj opowiedział ksiądz Edwin Pech, proboszcz parafii Wang.

>>> Zobacz galerię zdjęć – Trójka w Karpaczu <<<

Zbudowany w norweskiej miejscowości Vang jeziorem Vangsmjøsa, kościółek z czasem stał się za mały dla rosnącej populacji mieszkańców. Zdecydowali się więc go sprzedać, aby choć częściowo uzyskać pieniądze na nową świątynię. Budowlę, którą można było zdemontować, aby później, w nowym miejscu odbudować, zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV. W 1841 roku rozłożona na części świątynia trafiła do Szczecina, stamtąd do Berlina, by ostatecznie rok później trafić na należący do Prus Śląsk, do Karpacza.

– Ten kościół sam w sobie jest bardzo ciekawy: zbudowano go bez użycia gwoździ. Elementy drewniane są łączone za pomocą kołków i zaciosów. Przez Norwegów jest uznawany za jeden z najlepiej zachowanych kościołów typu stavkirke – tłumaczy pastor Edwin Pech.

>>> Zabytkowa Świątynia Wang – kawałek Norwegii w Karpaczu <<<

Posłuchaj

5:16
Jedna z największych atrakcji Karpacza: świątynia Wang (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyprawa na Śnieżkę 

W Trójce udało nam się także wyruszyć na Śnieżkę. Relacja ze stacji dolnej kolejki przygotował Paweł Turski.

Posłuchaj

2:13
Wyprawa na Śnieżkę cz. 1 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Samotnia znajduje się w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę na jednym z najbardziej i najczęściej uczęszczanych przez turystów szlaków. Wbrew swojej nazwie schronisko Samotnia jest miejscem dość często odwiedzanym, chociaż w wędrówce na Śnieżkę wiele osób wybiera prostsze, krótsze i łatwiejsze szlaki. 

Posłuchaj

9:09
Stacja meteo na Śnieżce oraz spotkanie z policjantami na nartach (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

>>> Samotnia w drodze na Śnieżkę – malownicze Karkonosze <<<

Po Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce oprowadził nas Tomasz Nasiułkowski, obserwator meteorologiczny, IMGW

Posłuchaj

6:12
Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Karkonoski Park Narodowy

W Karkonoszach niezwykłych miejsc nie brakuje. Warto wybrać się na Złoty Widok, z którego rozciąga się panorama na Dolinę Kamiennej i pasmo Karkonoszy, a z platformy Kruczych Skał widać piękne widoki i wodospad. Niedaleko wodospadu Dzikiego, idąc drogą w stronę Karpacza, przechodzimy przez miejsce anomalii grawitacyjnej, czyli miejsca, gdzie samochody jadą pod górkę. Najważniejsze jest jednak to, żeby w góry chodzić z szacunkiem dla otaczającej przyrody i zamieszkujących tam zwierząt. O pięknie Karkonoszy opowiedziała w Trójce Aleksandra Trytek z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Posłuchaj

6:05
Piękno Karkonoszy u ich podstawy. Karkonoski Park Narodowy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lokalne smaki 

Podczas wizyty w Karpaczu odkrywaliśmy także smaki Karkonoszy. Kuchnia tego rejonu jest bardzo bogata, gdyż na tutejszych ziemiach przenikały się różne wpływy. Spróbowaliśmy także przysmaków, takich jak między innymi tradycyjna górska polewka czy miodownik. O specjałach Słuchaczom Trójki opowiedział Maciej Rybiałek, szef kuchni. 

>>> Smakołyki z Karpacza. Czego warto spróbować? <<<

Posłuchaj

4:29
Smaki Karkonoszy. Tradycyjne dania w Karpaczu (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To nie koniec atrakcji. Wieczorem, od godz. 19.00 radiowa "Lista Przebojów Trójki" wprost z zaśnieżonego Garpacza. Na audycję zaprosi Tomasz Miara.

Posłuchaj

1:38
"Zapraszamy na weekend" zaprasza do Karpacza! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Piątkową "Listę Przebojów Trójki" Tomasz Miara zaprezentował wprost z plenerowego studia, zlokalizowanego w sercu Karkonoszy. Sprawdź wyniki notowania!

 

"Z głową w górach".

Przez całe ferie zapraszamy do uczestnictwa w cyklu "Z głową w górach". To akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii radiowi dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie i realizują z nich plenerowe audycje. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz prezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc.

Pierwszy przystanek w Zakopanem już za nami. ZOBACZ, JAK SIĘ BAWILIŚMY W STUDIU PLENEROWYM NA KRUPÓWKACH.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 20.01.2023
Godziny emisji: 10.00-13.00

zch

Polecane