Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" [POSŁUCHAJ]
Ewelina MarciniakFoto: Natalia Kabanow

Podsumowania ubiegłego roku w teatrze, roku kończącej się pandemii, roku nasilenia działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz narastającego kryzysu globalnego, skłoniły nas do zadania pytania, jak teatr poradził sobie z zaistniałą sytuacją? Teatr ma bowiem szansę najszybciej reagować na zmiany. Spoczywa więc na nim szczególna odpowiedzialność. Pytanie to dotyczy teatru "angażującego się", choć mają naturalnie prawo istnieć i te rozrywkowe i te dla młodszego widza.

Rozmawialiśmy o twórcach, którzy wybrali pierwszy typ relacji z otaczającym światem. O tych, którzy powołują się na maksymę Kantora, że do "teatru nie wchodzi się bezkarnie", którzy proponują widzowi wyjście "ze strefy komfortu". Ów "komfort" zapewne odczuwają zresztą nieliczni.

Najodważniejsi twórcy muszą wykazać się hartem ducha, gdyż wokół nich toczą się, nie zawsze przyjemne debaty. Pytanie – przy okazji – o rolę krytyki teatralnej i, wobec kogo ją odgrywa.

W roku 2022 odbyły się premiery spektakli, które ekstremalnie podzieliły ich obserwatorów. W jakiej sytuacji znalazł się widz, dla którego wyprawa na przedstawienie stanowi nie lada wyzwanie: finansowe, zdarza się – logistyczne?

Nasze zaproszenie przyjął doktor filozofii, badacz teatru, kiedyś krytyk, obecnie dramaturg i wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie – Paweł Sztarbowski.

Jedną z najgłośniejszych reżyserek minionego roku była, obok Mai Kleczewskiej i – wśród młodszych – Katarzyny Minkowskiej, Ewelina Marciniak, która stała się naszą "ambasadorką" teatralną w teatrach języka niemieckiego. Po licznych sukcesach zadebiutowała w szwajcarskiej operze i to w najtrudniejszym repertuarze – monumentalnego dzieła Wagnera. Po realizacji "Złota Renu" zrealizowała właśnie "Walkirię". O spektaklu operowym myśli nadal, jak o swoim teatrze dramatycznym, posługując się współczesnym językiem, stawiając na wysoki poziom aktorstwa. Połączyliśmy się z Eweliną Marciniak. Śledzimy jej dokonania i wręczyliśmy jej, na początku jej drogi twórczej, Nagrodę Talent Trójki w kategorii Teatr.

Przygotowując to wydanie "Trójki pok Księżycem", nie wiedzieliśmy, że przyjdzie nam zaczynać je nieteatralnym tematem. 17 stycznia odszedł Andrzej Dudziński – artysta sztuk wizualnych wszechstronny: malarz, rysownik, satyryk, ale też scenograf, współautor książek. Twórca legendarnego Ptaka Dudiego, który na satyrycznych rysunkach komentował rzeczywistość lat 70. Andrzej Dudziński, powróciwszy z emigracji do Polski w latach 90., bywał u nas często, będąc związanym z Programem 3 przed laty, gdyż współtworzył także historię trójkowej satyry.

Andrzej Dudziński Andrzej Dudziński

Wydanie rozpoczęliśmy, przypominając fragment audycji ostatniej z Andrzejem Dudzińskim, z grudnia 2019 roku. Całe natomiast wydanie poświęcimy "Dudiemu" za tydzień.


Posłuchaj

1:54:55
Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 0.05

bm/pr/zch

Polecane