Szydłów – królewski zamek, zbójecka nazwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szydłów – królewski zamek, zbójecka nazwa
Wejście do zamku SzydłówFoto: Andrzej Sidor / Forum

Kiedyś w tamtych okolicach grasował zbój o imieniu Szydło, a dziś można tam zwiedzać imponujący zamek o historii pamiętającej czasy Kazimierza Wielkiego. Mowa o Szydłowie, mieście położonym w południowo-wschodniej części woj. świętokrzyskiego.

Osada została założona na przełomie XII i XIII wieku, natomiast sam zamek wzniósł w XIV stuleciu król Kazimierz Wielki. Monarcha często osobiście odwiedzał to miejsce, podobnie jak panujący po nim Władysław Jagiełło. – To wynikało z ich obowiązków, gdyż w ówczesnych czasach zamek pełnił m.in. funkcje siedziby starosty i sądu – tłumaczy znawca zamków i pałaców Marek Gaworski.

Burzliwe losy zamku

Z biegiem lat warownia straciła funkcje obronne oraz rangę siedziby królewskiej. W XVI wieku została przebudowana w stylu renesansowym. W miejscu dawnych wież powstał piętrowy budynek, tzw. Skarbczyk, który jest tam do dziś. W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie popadał w ruinę, za sprawą pożaru oraz najazdów wojsk szwedzkich, a potem armii Napoleona. W latach 20. XIX wieku pozostałości po budowli zostały wystawione na licytację. Nie znalazł się na nie żaden chętny, co być może uchroniło budowlę przed ostateczną zagładą.

Odbudowa warowni rozpoczęła się po I wojnie światowej. Po kolejnej wojnie podwyższono ściany główne dawnego pałacu gotyckiego, a w latach 50. zrekonstruowano "Skarbczyk" – dziś mieści się w nim Muzeum Regionalne i biblioteka.

Ku pamięci zbója

Sama nazwa Szydłów, według legendy, wzięła się od lokalnego zbója o imieniu Szydło, który wraz ze swoją bandą siał postrach wśród kupców i podróżnych. Pewnego razu napadł na królewską karawanę, a walka pomiędzy rycerzami a zbójnikami była tak zacięta, że król począł się modlić o zwycięstwo. Jego modły zostały wysłuchane. Po zakończeniu walki i schwytaniu Szydła opryszek wskazał jaskinię, w której trzymał swoje łupy. Za odnalezione kosztowności król kazał wznieść kościół i osadę nazwaną od imienia zbója.


Posłuchaj

4:21
Szydłów – królewski zamek, zbójecka nazwa (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 9.39

kc/kor

Polecane