Kondycja polskiego kina dokumentalnego napawa optymizmem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kondycja polskiego kina dokumentalnego napawa optymizmem
Polskie kino dokumentalne ma się świetnieFoto: shutterstock/Pressmaster

Polskie kino dokumentalne jest w bardzo dobrej kondycji, technologia daje zupełnie nowe możliwości, a bohaterowie filmów coraz częściej "grają" gwiazdy podpatrywane w telewizji – takie były wnioski z dyskusji w "Klubie Trójki".

Od 9 stycznia do 3 lutego w warszawskim kinie Iluzjon odbywa się jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Orły. W jej trakcie zostaną wyłonieni kandydaci do nagród filmowych Orły 2023. O nominacje walczy m.in. 50 filmów dokumentalnych nakręconych w ciągu minionego roku. Świadczy to – zdaniem gości "Klubu Trójki" – o bardzo dobrej kondycji polskiego dokumentu.

Zwrot o 360 stopni

Film dokumentalny to gatunek, który "równocześnie zmienia się i nie zmienia", jak stwierdził Grzegorz Pacek. – Tematy wracają, krążą, są trochę inaczej opowiadane: czasem szybciej, czasem wolniej, bardziej kontemplacyjnie. Ale kino ciągle szuka ludzkich historii, chce się zbliżyć do człowieka – mówił reżyser i producent.

Rozmówca Arkadiusza Gołębiewskiego zauważył, że wejście do powszechnego użycia małych kamer czy nawet smartfonów dało twórcom dokumentów filmowych szansę na zbliżenie się do bohatera, który "często nie wiedział, że jest filmowany, co pozwalało wydobyć jakąś prawdę". Z drugiej strony ludzie wychowani na telewizyjnych reality shows mają tendencję od "odgrywania" swojego życia przed kamerą. – Wiedzą, że trzeba zapłakać czy roześmiać się. Filmowanie prawdziwego życia ludzi stało się trudne, ponieważ oni już nie chcą być przed kamerą prawdziwi, chcą być tacy, jakie są gwiazdy, które obserwują w telewizji. Więc wykonał się obrót, ale trudność jest taka sama – mówił Grzegorz Pacek.

TVP dba o kino dokumentalne

Głównym producentem filmów dokumentalnych w Polsce jest TVP, która na swych antenach prezentuje po kilkadziesiąt premier rocznie. Przypomniał o tym Krystian Kuczkowski. – Do Telewizji Polskiej trafiają często młodzi, początkujący twórcy, którzy dostają szansę na zrealizowanie swojego pierwszego filmu. Trafiają tam też projekty niszowe, którymi nigdy nie zainteresują się komercyjni nadawcy – mówił współreżyser filmu "Ania", opowiadającego o życiu Anny Przybylskiej.

Kino dokumentalne "to gatunek, który daje pole do peregrynacji twórczych po bardzo różnych tematach. Wszystko zależy od wrażliwości twórcy" – stwierdził kolejny gość audycji Tomasz Piechal. Jest on szefem kanału TVP Dokument, w całości poświęconego temu gatunkowi.


Posłuchaj

50:55
Polskie kino dokumentalne jest w bardzo dobrej kondycji (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Krystian Kuczkowski (współreżyser filmu "Ania" o Annie Przybylskiej), Grzegorz Pacek (reżyser, producent, członek Polskiej Akademii Filmowej), Tomasz Piechal (pracownik FINA, założyciel kanału TVP Dokument)
Data emisji: 17.01.2023
Godzina emisji: 21.08

kc

Polecane