Zaangażowanie, które nie słabnie. Reportaż "Mam punkcik tam na górze" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaangażowanie, które nie słabnie. Reportaż "Mam punkcik tam na górze" [POSŁUCHAJ]
Prezenty dla uchodźców w Drohobyczu od wolontariuszy z Wielkopolski Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski/Polskie Radio

Od początku wojny w Ukrainie jeżdżą średnio co trzy tygodnie z pomocą dla uchodźców. To między innymi przedsiębiorcy z Wielkopolski, fundacje, osoby prywatne. Dziwią się, widząc zaskoczenie u innych osób, zdziwionych czasem prywatnym i energią, jakie poświęcają temu wolontariatowi. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Mam punkcik tam na górze".

Każdy z nich ma przecież rodzinę, dzieci, te także czekają na swojego tatę. Ich chęć niesienia pomocy nie osłabła od początku wybuchu wojny, choć widzą że tego entuzjazmu u wielu jest już mniej niż niemal rok temu.

Darek Michalski z Piasków k. Gostynia już kolejny raz przemierza swoim jeepem z kuchnią polową około ośmiuset kilometrów np. do Drohobycza, by poczęstować na miejscu uchodźców bigosem. Kilka dni po wybuchu wojny z tą sama kuchnia był nad granicą i nakarmić zmarzniętych uchodźców, którzy siedemnaście godzin czekali na zimnie, po 24 lutego ubiegłego roku na odprawę na granicy ukraińsko-polskiej.

Najczęściej czytane

Radość najlepszą nagrodą

Łukasz Szulc - pomysłodawca i serce tej akcji, wiecznie uśmiechnięty wolontariusz, potrafił już po powrocie z Truskawca, następnego dnia wrócić do zgłodniałych uchodźców, by zawieźć im pół tony jedzenia. 

Darek Michalski - przedsiębiorca z Piasków k. Gostynia gotuje bigos dla uchodźców w Drohobyczu, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski/Polskie Radio Darek Michalski - przedsiębiorca z Piasków k. Gostynia gotuje bigos dla uchodźców w Drohobyczu, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski/Polskie Radio

Wspiera go Paweł Rost, który swoim wdziękiem i rozsądkiem potrafi zdobywać środki od firm i fundacji dla uchodźców. To on jest współorganizatorem akcji "List do św. Mikołaja", w której mali uchodźcy pisali listy z wymarzonymi prezentami. Dziewczynki prosiły np. o ładne długopisy do odrabiania lekcji, szlafrok, lalki, jeden z chłopców o jak największy plastikowy samochód. Dostał ciężarówkę większą od niego. Jak dodają, radość w oczach dzieci wynagradzają cały trud ekspedycji z Wielkopolski na zachód Ukrainy.

Świetlica dla dzieci uchodźców w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski/Polskie Radio Świetlica dla dzieci uchodźców w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski/Polskie Radio

Posłuchaj

25:00
Reportaż "Mam punkcik tam na górze" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Mam punkcik tam na górze" 
Autorka reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 
18.01.2023
Godzina emisji: 
22.12

abz/gs/zch

Polecane