Dawny pałac biskupów krakowskich – Muzeum Narodowe w Kielcach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dawny pałac biskupów krakowskich – Muzeum Narodowe w Kielcach
Pałac biskupi w Kielcach, obecnie siedziba Muzeum Narodowego Foto: shutterstock/brunocoelho

Muzeum Narodowe w Kielcach to placówka muzealna z ponad 100-letnią tradycją. Jego siedziba, dawny pałac biskupów krakowskich, ma wielowiekową tradycję. Historię i sekrety tego miejsca w "Trójce po królewsku" odkrywają Marta Piasecka i Marek Gaworski.  

Dawny pałac biskupów krakowskich należy obecnie do najcenniejszych zabytków nie tylko stolicy województwa świętokrzyskiego, ale także w Polsce. W jego odrestaurowanych murach znajduje się siedziba Muzeum Narodowego z wieloma ciekawymi wnętrzami oraz niezwykle bogatymi zbiorami, m.in. polskiego malarstwa.

– Pierwsze informacje o Kielcach, jako osadzie targowej, pochodzą z II połowy XI wieku. Pod koniec tego stulecia okoliczne ziemie należały do krakowskich biskupów i prawdopodobnie w tym okresie powstał pierwszy dwór będący ich siedzibą – mówi Marek Gaworski. - Pałac, który dzisiaj możemy podziwiać, powstał w XVII wieku. Jego fundatorem był kanclerz wielki koronny biskup chełmiński Jakub Zadzik, który w latach 30. XVII wieku został biskupem krakowskim.


Włoskie wpływy 

Architektura pałacu nawiązywała do warszawskich rezydencji królewskich: Zamku Ujazdowskiego i Pałacu Kazimierzowskiego. W jego budowę zaangażowani byli włoscy artyści, co utrwaliło się w bryle i otoczeniu pałacu.

Prace prowadzono także po śmierci biskupa, a kolejne przebudowy w XVIII wieku nadały budowli cechy barokowe. – W pałacu mieszkało wielu duchownych dygnitarzy. Między innymi biskup Kajetan Sołtyk, który darzył niechęcią ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. – Nie chciał go wpuścić do pałacu i król musiał szukać gościny gdzie indziej.


Źr. Youtube/Za barokową kurtyną - Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach

W 1789 majątek biskupów został upaństwowiony, na początku XIX wieku stał się siedzibą Głównej Dyrekcji Górniczej i Akademii Górniczej. Następnie trafił w ręce władz kieleckiej guberni, w których pozostawał do 1914 roku. - W okresie międzywojennym, do 1970 roku, w pałacu mieścił się Urząd Wojewódzki. Rok później budynek stał się siedzibą Muzeum Świętokrzyskiego, które od połowy lat 70. nosi nazwę Muzeum Narodowego w Kielcach – opowiada Marek Gaworski. – Do dzisiaj można podziwiać oryginalne wnętrza z unikatowymi elementami wystroju, a także jeden z najpiękniejszych w Polsce włoskich ogrodów.


Zobacz też: 


Posłuchaj

4:35
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – Muzeum Narodowe w Kielcach (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 16.01.2023
Godzina emisji: 
9.34

aw/kor

Polecane