Poznajemy tajemnice świata. Wojciech Mikołuszko gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznajemy tajemnice świata. Wojciech Mikołuszko gościem Trójki
Jak wygląda nic? Dlaczego ludzie nie mają skrzydeł?Foto: Shutterstock/Sharomka

Człowiek uczy się przez całe życie, a zdobywaniu wiedzy towarzyszą rozmaite pytania. Co to jest nic? Skąd wiemy, że faktycznie istniejemy? Po co wymyślono czas? Między innymi na te pytania odpowiadał w "Zagadkowej niedzieli" Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki i autor książki "Wielkie pytania małych ludzi".

Często mówimy, że nic nie widzimy bądź nic nie słyszymy. Możemy też stwierdzić, że nic się nie dzieje, albo nic nie dostaliśmy. Jak jednak wygląda to "nic"? – Trudno jest tak naukowo określić, czym jest "nic". Tak naprawdę w "nic" jest najniższa możliwa temperatura, bo temperatura to ruch cząsteczek, których przecież w "nic" nie ma. Do tego nie ma tam światła, bo światło to są fale, których tam nie ma. Nic nie pachnie, a jak się tam zagląda, to nic nie widać – mówi Wojciech Mikołuszko. – Problem polega na tym, że gdy robiono badania, by sprawdzić, jak wygląda "nic", to w całkowitej nicości coś się pojawiało. Pojedyncze cząsteczki i fale pojawiały się i znikały, udało się też wydobyć pojedyncze fale świetlne z całkowitej próżni. Jest to więc zagadka, której jeszcze nikt nie rozwiązał. Można też uznać, że całkowite "nic" nie istnieje – mówi popularyzator nauki.

Czym jest czas?

Wiele rzeczy w naszym życiu jest związanych z czasem. Pewne czynności na przykład wykonujemy o określonej porze. Po co jednak wymyślono czas? I czy w ogóle go wymyślono? – Cały nasz świat ma cztery wymiary: szerokość, wysokość, długość i czas. I czas to jedyny wymiar, który przebiega tylko w jedną stronę. Bo długość, wysokość i szerokość mogą przebiegać na przykład w górę, dół, lewo i prawo. A czasu nigdy nie można cofnąć. Natomiast miał on początek, kiedy powstał wszechświat 14,5 miliarda lat temu. Wtedy była niezwykle gęsta materia, w której nie wiadomo co się działo. Była tak zwana osobliwość, gdzie załamują się prawa fizyki. Prawdopodobnie wtedy jeszcze czasu nie było; dopiero w pewnym momencie, jak ta osobliwość zaczęła się rozszerzać, powstał czas i nigdy się nie cofnął – tłumaczy gość "Zagadkowej niedzieli".


Posłuchaj

46:54
Wojciech Mikołuszko wyjaśnia tajemnice świata (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki, autor książki "Wielkie pytania małych ludzi")
Data emisji: 11.12.2022
Godzina emisji: 9.08

qch/kor

Polecane