Śladami przodków – z Nowego Sącza do Lwowa [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śladami przodków – z Nowego Sącza do Lwowa [POSŁUCHAJ]
Natalia SkinderFoto: archiwum prywatne

– To jest rzeczywiście tak, jakby się dotykało przeszłości. Nawet w moich zapiskach pojawia się "wędruje śladami" i mam wrażenie, że idę wraz z nimi. Nakładają mi się obrazy Lwowa, który znam ze starych fotografii, czyli z lat 20. XX wieku, z tym, co przeżywam teraz współcześnie. To jest trochę jak podróż w czasie – przyznaje bohaterka reportażu Natalia Skinder.

Natalia Skinder z Nowego Sącza wędruje po śladach przodków i odkrywa swoje rodzinne korzenie we Lwowie. Jej pradziadek, inżynier Eustachy Skinder, który żył na przełomie XIX i XX wieku, był Polakiem, a prababcia Anna z domu Żubel była Ukrainką. 


Posłuchaj

23:06
Natalia Skinder o odkrywaniu rodzinnych korzeni i swojej miłości do Lwowa (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Natalia Skinder od kilku lat odwiedza to byłe polskie miasto. Jest w nim zakochana i zna je jak własną kieszeń. – Najbardziej fascynuje mnie przenikanie się historii mojej rodziny z historią Polski. Mój pradziadek był we Lwowie, kiedy na przykład był pogrzeb Marii Konopnickiej w 1910 roku, mógł się też mijać na ulicy z innymi słynnymi Polakami, jak choćby z Gabrielą Zapolską czy Leopoldem Staffem – mówi bohaterka reportażu. 

Rodzinna historia

Eustachy Skinder, wieloletni dyrektor Szkoły Kołodziejsko-Kowalskiej w Grybowie (późniejszy ZSZ), urodził się w 1887 roku w Gojżewie koło Kowna (obecnie Litwa). Był synem powstańca styczniowego Adama Augustyna Skindera. Ukończył Gimnazjum w Kownie. W latach 1906-1912 studiował na Wydziale Budowy Maszyn na Politechnice Lwowskiej. Pracował w Warszawie, Łodzi, a także jako inżynier miejski we Lwowie. 

"Mój rodzinny Lwów" - reportaż Moniki Chrobak o Natalii, która odkrywa swoje korzenie we Lwowie/Polskie Radio

 Przeczytaj także:

W 1918 roku wziął ślub w kościele pw. Marii Magdaleny, we Lwowie, z Anną z domu Żubel, urodzoną w 1891 roku w Jamnej Dolnej. Rodzina mieszkała we Lwowie w kamienicy przy ul. Chodkiewicza 5, a następnie przy ul. Dunin-Borkowskich 24. Następnie Eustachy przeniósł się do Grybowa. W tamtejszej szkole pracował 30 lat, przez 24 lata będąc jej dyrektorem. Zmarł w roku 1958 i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.   

 

Przedwojenny Lwów w kolorze, довоєнний Львів у кольорі/BTF 

***

Tytuł reportażu: "Mój rodzinny Lwów" 
Autorka reportażu:
 Monika Chrobak 
Data emisji: 
16.01.2023
Godzina emisji: 
22.12

gs


Polecane