Fuzja jądrowa na Księżycu? Na razie to science fiction

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fuzja jądrowa na Księżycu? Na razie to science fiction
Życie na Księżycu nie będzie usłane różamiFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Czy elektrownia wykorzystująca fuzję jądrową stanie się źródłem zasilania ludzkich baz na Księżycu? – To na razie science fiction – studzi te oczekiwania Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o planach kolonizacji Księżyca. Na powierzchni naturalnego satelity Ziemi ma powstać baza, w której ludzie będą mogli żyć, mieszkać i pracować. Skąd wziąć prąd do zasilania takiego obiektu? Można do tego wykorzystać na przykład energię słoneczną lub zbudować na Księżycu minielektrownię atomową.

Duże oczekiwania wiąże się też z fuzją jądrową, szczególnie że na Księżycu są bardzo duże zasoby izotopu o nazwie hel-3, który według naukowców może przyczynić się do rewolucji w energetyce. – Póki co to jest science fiction. To nie jest jeszcze technologia dopracowana na tyle, że można by to bezpiecznie postawić blisko astronautów – stwierdził w Trójce Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Co z tą fuzją?

W ostatnich tygodniach naukowcom z amerykańskiego National Ignition Facility po raz pierwszy udało się osiągnąć dodatni bilans energetyczny fuzji jądrowej. Jednak do zbudowania pierwszych komercyjnych reaktorów z wykorzystaniem tej przełomowej technologii wciąż jeszcze daleka droga – nawet na Ziemi, nie wspominając o Księżycu. Nie zmienia to faktu, że naukowcy już myślą, jak w przyszłości wykorzystać powierzchnię ziemskiego satelity do ulokowania tam cyklotronów lub zderzaczy hadronów, po to, żeby wytwarzać w nich rzadkie izotopy na potrzeby przemysłowe, badawcze czy medyczne.

Sama fuzja jądrowa w warunkach księżycowych powinna przebiegać tak samo, jak na Ziemi. – Nie mamy żadnej wiedzy o tym, żeby zmniejszona grawitacja wpływała negatywnie lub pozytywnie na przeprowadzenie fuzji w reaktorach – mówił gość audycji "Życie na Księżycu".  

Znacznie poważniejszym problemem, niż brak grawitacji, może się okazać księżycowa próżnia. Urządzenia te działają bowiem w ekstremalnie niskich temperaturach i obudowanie ich przestrzenią, w której ludzi będą mogli żyć bez przeszkód, będzie nie lada wyzwaniem.

Posłuchaj

4:57
Fuzja jądrowa na Księżycu? (Życie na Księżycu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Życie na Księżycu
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 10.01.2023
Godziny emisji: 11.35

kc/kor

 


Polecane