"Życie na Księżycu". Nowy cykl w Trójce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Życie na Księżycu". Nowy cykl w Trójce [POSŁUCHAJ]
Powstanie baza na Księżycu, jej zadaniem będzie m.in. wspieranie misji w dalsze obszary kosmosuFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Na Srebrnym Globie powstanie stała baza. Jak będzie wyglądała i funkcjonowała? Czego potrzebuje człowiek, by funkcjonować w takich warunkach? O tym wszystkim opowiadamy w naszym nowym cyklu "Życie na Księżycu". Zapraszamy do wysłuchania.

– Mamy potwierdzenie, że na Księżycu istnieje woda. Występuje ona w kraterach, ale też w podgeolitowych pokładach. Nie wiemy, czy to wystarczająca ilość i do jakich celów można jej użyć. Chcemy ustalić, czy wody na Księżycu wystarczy jedynie do celów przemysłowych, takich jak wytarzanie paliwa rakietowego, czy może jest jej tyle, że uda się zaopatrzyć w nią całą stację – wyjaśniał w Programie 3 Polskiego Radia doktor Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Baza księżycowa

Planowana baza ma pomieścić kilkaset, a docelowo nawet kilka tysięcy pracowników. To małe miasteczko, które trzeba zaopatrzyć przede wszystkim w wodę spożywczą i użytkową. Do tego w bazie będzie odbywała się produkcja substancji, do których użycie wody jest niezbędne. – Na pierwszy etap budowy bazy wody z pewnością wystarczy. W kolejnych krokach sprawdzimy, w jaki sposób przeprowadzane będą dostawy. Być może będzie można czerpać ją z innych źródeł – zaznaczył ekspert.  NASA rozważa różne miejsca pod budowę bazy. Dobierane są one ze względu nie tylko na dostępność źródeł wody, ale także na panujący bilans temperatur. Być może zasoby wody trzeba będzie dowozić i uzupełniać – dodał.

Posłuchaj

7:03
Woda na Księżycu (Życie na Księżycu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Artemis 2024

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że obecność cząsteczek wody znacznie ułatwia organizację stałej bazy kosmicznej na Księżycu. Woda jest niewygodna w transporcie, a jej obecność jest konieczna między innymi do wytwarzania tlenu oraz utleniania paliwa.

Wyniki badań są efektem pracy powietrznego obserwatorium SOFIA, czyli Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej. Obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu bada promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie. W jednym z najnowszych badań udało się wychwycić widmo, pochodzące z powierzchni Księżyca, o cechach typowych dla cząsteczek wody.
Misja Artemis planowana jest na rok 2024.

We Are Going / NASA

***

Tytuł audycji: Życie na Księżycu
Prowadzi: 
Witold Lazar 
Data emisji: 
27.12.2022
Godziny emisji: 
11.45

PR24/zch/kor

Polecane