Luka w niemieckiej pamięci. Co dalej z odszkodowaniami za II wojnę światową?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Luka w niemieckiej pamięci. Co dalej z odszkodowaniami za II wojnę światową?
Prof. Ryszard Legutko i prof. Zdzisław KrasnodębskiFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Jak wynika z lakonicznego komunikatu władz w Berlinie, Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji w sprawie reparacji wojennych dla Polski. Zdaniem gości "Klubu Trójki" niemiecka odpowiedź na polski wniosek jest obcesowa i stawia pod znakiem zapytania prawdziwość polsko-niemieckiego pojednania.

3 października 2022 roku Polska wysłała do Niemiec notę dyplomatyczną w sprawie odszkodowań za zniszczenia wywołane w czasie II wojny światowej. Po trzech miesiącach z niemieckiego MSZ nadeszła krótka odpowiedź, w której czytamy: "Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie".

– To trochę obnażyło to, o czym w zasadzie wszyscy wiedzieliśmy: jak wątłe są podstawy tzw. pojednania – mówił w Trójce prof. Zdzisław Krasnodębski. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Republice Federalnej Niemiec udało się wytworzyć pewien mit: że jest to państwo, które doskonale rozliczyło się z przeszłością, wyznało swoje winy. (…) Jest jednak luka w niemieckiej pamięci, dotycząca Polski.

Gość "Klubu Trójki" przypomniał o zbliżającej się 70. rocznicy układu, który Niemcy zawarły z Izraelem. – To jest ciekawe, że w komentarzach medialnych, związanych z tą rocznicą, pisze się w Niemczech, że było konieczne, aby Niemcy wrócili do rodziny narodów cywilizowanych. Więc jeżeli chcą wrócić do niej już na stałe, to powinni się rozliczyć też z Polską.

To było do przewidzenia

"Obcesową, żeby nie powiedzieć brutalną" nazwał niemiecką odpowiedź na polskie postulaty prof. Ryszard Legutko. – Oczywiście, to było przewidywalne, choć ja i wiele innych osób uważaliśmy, że ta odpowiedź będzie bardziej wyważona, delikatniejsza.

Obaj europosłowie zgodzili się co do tego, że podniesienie przez Polskę tematu odszkodowań wojennych było potrzebne, że jest ono częścią odbudowy naszej tożsamości narodowej i że zmienia ono pozycję naszego kraju w stosunkach europejskich. – Nasi przyjaciele zza Odry muszą się do tego przyzwyczaić, że oni nie są mentorami, a my nie jesteśmy uczniami. Wręcz przeciwnie – jak się okazało w związku z wojną w Ukrainie – oni wielu ciekawych rzeczy mogą się od nas dowiedzieć i nauczyć – stwierdził prof. Krasnodębski.

MSZ zapewnia, że polski rząd będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939–1945.


Posłuchaj

50:46
Co dalej z odszkodowaniami za II wojnę światową? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł), prof. Ryszard Legutko (europoseł)
Data emisji: 9.01.2023
Godzina emisji: 21.10

kc/kor

 


Polecane