Reparacje wojenne dla Polski. "Niemcy nie mają żadnych racji"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reparacje wojenne dla Polski. "Niemcy nie mają żadnych racji"
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podpisuje notę w sprawie reparacji wojennychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Polska ma nie tylko pełne prawo do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemców, ale także duże szanse na ich uzyskanie – stwierdzili goście "Klubu Trójki". Zdaniem jednego z rozmówców Magdaleny Drohomireckiej nasz kraj, z różnych względów, zdecydowanie za długo zwlekał z podobnym wnioskiem.

3 października Polska oficjalnie rozpoczęła proces zmierzający do uzyskania od Niemiec reparacji za szkody, będące skutkami II wojny światowej. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną, która zostanie przekazana władzom z Berlinie.

Zdaniem gości "Klubu Trójki" jest to słuszny ruch ze strony polskiej dyplomacji. – Niemcy mają problem, bo tak naprawdę wiedzą, że nie mają ani racji prawnych, ani moralnych, ani jakichkolwiek innych, które by ich upoważniały do tego, by nie rozliczyć się z II wojny światowej – powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. – Mało tego, ich postawa dzisiaj pozwalała Putinowi wierzyć w to, że za to, co się dzieje na Ukrainie, Rosja nie będzie płaciła wielkiej ceny. Brak reparacji dla Polski oznaczał, że Ukrainie też można nie zapłacić.

Obecny w studiu Mateusz Wyrwich zwrócił uwagę na fakt, że od zakończenia II wojny światowej Niemcy stopniowo pomniejszali swój udział, m.in. poprzez wprowadzenie do obiegu pojęcia "nazistów", którzy mieli odpowiadać za wybuch wojny. Dodał przy tym, że do dziś w Niemczech działają "organizacje pomocy ofiarom II wojny światowej", zrzeszające de facto neonazistów. – Te organizacje w mniej lub bardziej otwarty sposób obchodzą różne rocznice związane z latami 20. i 30., na przykład dotyczące spotkań w piwiarni w Monachium, gdzie Hitler rozpoczynał swoją karierę – mówił politolog i dziennikarz.

Lepiej późno niż wcale

Z kolei Antoni Trzmiel z portalu DoRzeczy.pl uważa, że o reparacje Polska powinna się ubiegać już dawno temu. – To jest niesamowite, że my dopiero dziś występujemy z tym formalnym wnioskiem. Musimy sobie jasno powiedzieć, dlaczego dotąd się wstrzymywaliśmy – mówił gość "Klubu Trójki". – Przez 45 lat niewolił nas Związek Sowiecki i byliśmy zakładnikami jego woli. Z kolei po 1989 roku jako ta "brzydka panna na wydaniu", jak to określił pewien szef polskiej dyplomacji, baliśmy się, aby nie urazić Berlina i Moskwy.

Goście audycji zgodzili się, że Polska ma realne szanse na uzyskanie reparacji od Niemiec, których wizerunek międzynarodowy został w ostatnim czasie mocno nadszarpnięty przez niejednoznaczną postawę Berlina wobec wojny na Ukrainie i problemy z gazociągiem Nord Stream.


Posłuchaj

48:37
Reparacje wojenne dla Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Tomasz Sakiewicz (dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", Mateusz Wyrwich (politolog, dziennikarz, komentator telewizyjny i pisarz), Antoni Trzmiel (dziennikarz radiowy i telewizyjny, redaktor portalu DoRzeczy.pl)
Data emisji: 3.10.2022
Godzina emisji: 21.10

kc/kor


Polecane