Zybertowicz: teza Niemiec, że sprawa reparacji jest zamknięta, ma taką wiarygodność jak ich słowa o Nord Streamie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Niemieckie twierdzenie, że sprawa reparacji jest zamknięta, ma taką samą wartość jak niemiecka teza, że Nord Stream to projekt czysto biznesowy, a nie polityczny - mówił w Trójce prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Marcin Horała (PiS), Grzegorz Schetyna (KO) i Adrian Zandberg (Razem).

Odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji jest wyjątkowo arogancka – mówił w Trójce Marcin Horała (PiS). Niemieckie MSZ w reakcji na notę polskiego resortu spraw zagranicznych, dotyczącą reparacji, napisało, że sprawa pozostaje zamknięta i rząd Niemiec nie zamierza podejmować w tej sprawie negocjacji.

Jak dodał, państwo niemieckie w ostatnim czasie się skompromitowało w roli "lidera moralnego i europejskiego".

Marcin Horała zaznaczył, że sprawa reparacji to zapewne zadanie na wiele lat, jednak zaznaczył, że tego rodzaju sprawy trzeba konsekwentnie podnosić na arenie międzynarodowej tak jak kiedyś Berlin kwestię zjednoczenia Niemiec.

Zaznaczył, że odtajnione dokumenty z lat 90. wskazują, że Niemcy miały przygotowaną strategię na temat tego, jak bronić się w przypadku, gdyby Polska wystąpiła z problemem reparacji. Jednak Warszawa tego wówczas nie uczyniła, co można poczytać za błąd ówczesnych elit.

Najczęściej czytane

Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), pytany o to, czy jego ugrupowanie kontynuowałoby starania o reparacje od Niemiec, odpowiedział, że to zależy, w jakim stanie pozostawią tę sprawę rządy PiS. Według niego "tej kwestii w relacjach zagranicznych z Niemcami nie można w taki sposób prowadzić".

Zagadnięty przez Andrzeja Zybertowicza przyznał, że według niego Polsce należy się odszkodowanie i trzeba domagać się zadośćuczynienia. Marcin Horała dodał, że PO nic w tej sprawie nie uczyniła, a czyni wyrzuty PiS.

Adrian Zandberg (Razem) mówił, że nie ma wątpliwości co do tego, że w wymiarze moralnym odszkodowania nam się należą i że trzeba podnosić temat reparacji, ale trzeba to robić skutecznie.

Andrzej Zybertowicz (doradca w Kancelarii Prezydenta RP) powiedział, że iż niemieckie twierdzenie, że sprawa reparacji jest zamknięta, ma taką samą wiarygodność, jak niemiecka teza, że Nord Stream to projekt czysto biznesowy, a nie polityczny. Mówił też, że rozumie, iż w sprawie reparacji opozycja "musi grać swoją grę".

W audycji była mowa także o noweli o Sądzie Najwyższym, zmianach w kodeksie wyborczym, cenach paliw.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

51:45
Odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji, plany zmian w kodeksie wyborczym, spory o nowelę o Sądzie Najwyższym (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Horała (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Adrian Zandberg (Razem), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 07.01.2023 r.
Godzina emisji: 09.07

Polecane