Papież Benedykt XVI – duchowy przywódca młodzieży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Papież Benedykt XVI – duchowy przywódca młodzieży
Benedykt XVI w czasie Światowych Dni Młodzieży w Sydney w 2008 roku Foto: PAP/EPA/CARLO FERRARO

– Benedykt XVI mocno wpłynął na to, że wielu młodych ludzi dołączyło do Kościoła albo wróciło do niego po okresie buntu – uważa katolicka dziennikarka Paulina Guzik. Emerytowany papież został dziś pochowany w Watykanie.

Ponad 50 tysięcy ludzi zgromadzonych na placu Świętego Piotra żegnało papieża Benedykta XVI podczas mszy pogrzebowej, której przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re. W Watykanie pojawili się prezydenci i premierzy z 30 krajów, wśród których nie zabrakło przedstawicieli najwyższych polskich władz państwowych.

– To była bardzo ważna postać dla Kościoła katolickiego, papież, który zostawił po całej swojej posłudze duszpasterskiej niezwykle ważne dzieło. Był myślicielem, wielkim teologiem, filozofem, absolutnie jedną z najważniejszych osób światowego Kościoła ostatnich dziesięcioleci – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Benedykt XVI, zgodnie ze swoją wolą, spoczął w Grotach Watykańskich, a więc w miejscu, gdzie w latach 2005–2011 był pochowany Jan Paweł II.


Posłuchaj

3:34
Pogrzeb papieża Benedykta XVI (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Duchowy przywódca młodzieży

Choć to właśnie Jan Paweł II słynął z dobrych relacji z młodymi ludźmi, również jego następca potrafił dotrzeć do ich serc. Po raz pierwszy przekonali się o tym uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w Niemczech, gdzie Benedykt XVI udał się na swą pierwszą pielgrzymkę po tym, jak został papieżem. Z kolei ornat, który miał na sobie w czasie Światowych Dni Młodzieży w Sydney w 2008 roku był tym samym, w który był odziany na czas pogrzebu i w którym został pochowany.

W niektórych krajach – w szczególności we Francji i Stanach Zjednoczonych – można zauważyć rosnącą fascynację młodych ludzi rytem trydenckim. To także zasługa papieża Benedykta XVI, który doceniał ten tradycyjny sposób celebrowania mszy świętej. – Na Twitterze widziałam setki świadectw ludzi, którzy mają po dwadzieścia kilka, trzydzieści lat, o tym, jak bardzo Benedykt wpłynął na to, że oni się w Kościele znaleźli albo do niego wrócili po okresie młodzieńczego buntu – mówiła w audycji "Zapraszamy do Trójki" Paulina Guzik, dziennikarka TVP i wydawca serwisu OSV News.


Posłuchaj

3:39
Benedykt XVI - duchowy przywódca młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Zielenkiewicz
Data emisji: 5.01.2023
Godziny emisji: 15.18, 16.21

kc/kor


Polecane