Pożegnanie Benedykta XVI - transmisja i audycje specjalne [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnanie Benedykta XVI - transmisja i audycje specjalne [ZOBACZ WIDEO]
Pożegnanie Benedykta XVI. Transmisja uroczystości w Polskim RadiuFoto: KAI PFAFFENBACH/Reuters/Forum

Pierwszy raz w historii Kościoła urzędujący papież prowadził celebrację mszy pogrzebowej papieża seniora. Uroczystości transmitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu 24. Na pozostałych antenach relacje z uroczystości pogrzebowych i audycje specjalne. Można było również śledzić relacje na żywo w portalu PolskieRadio24.pl i PolskieRadio.pl.

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku, w wieku 95 lat. Od 2005 do 2013 roku był biskupem Rzymu. Joseph Ratzinger to 265. papież w historii Kościoła katolickiego. - Myślę, że to był na pewno pontyfikat dramatyczny w wielu wymiarach - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

Pontyfikat Benedykta XVI zakończył się 28 lutego 2013 roku. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja Ojca Świętego od 1294 roku. Jej powodami były zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. Benedykt XVI spędził ostatnie lata życia w klasztorze Mater Ecclesiae, znajdującym się w Ogrodach Watykańskich.

Źródło: YouTube Polskie Radio

5 stycznia od godz. 9.05 na antenie radiowej Jedynki zaprosiliśmy na rozmowę o testamencie duchowym papieża Benedykta XVI, sporządzonym jeszcze w czasie pełnienia przez niego posługi Piotrowej, w którym zawarł to, co stanowiło najgłębszy sekret jego życia. Z dokumentu - świadectwa przebijają wielkie dziękczynienie w stosunku do Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi, całego Kościoła oraz głęboka troska o stan wiary. "Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść!" - napisał w swym duchowym testamencie Benedykt XVI.

Gośćmi Małgorzaty Bartas-Witas i ks. Andrzeja Majewskiego byli: ks. prof. Witold Kawecki - dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, oraz ks. prof. Marek Jagodziński – członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Transmisję uroczystości pogrzebowych na antenie Programu 1 Polskiego Radia komentowali: z Watykanu - ks. Krzysztof Ołdakowski, a ze studia Polskiego Radia w Warszawie - ks. Andrzej Majewski. Po zakończeniu uroczystości rozmowa z ks. Jerzym Szymikiem - prof. nauk teologicznych, teologiem i poetą, specjalistą z zakresu teologii Josepha Ratzingera.

W Polskim Radiu 24 5 stycznia od godz. 9:30 transmisja z uroczystości pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI. Zaproszeni goście - teolodzy i znawcy Kościoła - przedstawili sylwetkę Josepha Ratzingera oraz spuściznę jego pontyfikatu.

Z kolei na antenie Programu 2 Polskiego Radia gościem Pawła Siwka w "Poranku Dwójki" był ks. prof. Andrzej Kobyliński. Z kolei audycja "O wszystkim z kulturą" - o godz. 17.30 w radiowej Dwójce - była poświęcona dziedzictwu Benedykta XVI i przebiegowi uroczystości pogrzebowych. Gośćmi Michała Szułdrzyńskiego byli prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W "Wybieram Dwójkę" wyemitowano relację Michała Nowaka o życiu i pontyfikacie papieża seniora, a w "Rozmowach po zmroku" - o godz. 21.30 - dokument o Benedykcie XVI.

W Programie 3 w serwisach informacyjnych i w "Zapraszamy do Trójki" codzienne relacje z Watykanu. Postać papieża seniora i jego pontyfikat były też tematem "Klubu Trójki" 4 i 5 stycznia o godz. 21.07. W dniu pogrzebu relacje z uroczystości znalazły się w serwisach Trójki, a także w audycjach "Trójka przed południem", "Trójka do trzeciej" i "Zapraszamy do Trójki".

W Polskim Radiu Chopin w dniu pogrzebu Benedykta XVI o godz. 20.00 godzinna audycja specjalna z Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy informowały o pogrzebie w wiadomościach i głównych wydaniach magazynów, tj. w wydaniach w językach: angielskim, niemieckim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim, a redakcja polska relacjonowała przebieg pogrzebu Benedykta XVI. Ponadto w programie rozmowa o dorobku papieża seniora i odbiorze jego nauczania w Polsce z ks. dr. Leszkiem Gęsiakiem - rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, byłym dyrektorem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego, i Marcinem Przeciszewskim - prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Na antenie także głosy ze środowisk polonijnych na świecie. 

 

Mat. prasowe/id/kor

Polecane