Nowy rok, nowa matura: zmiany w egzaminie dojrzałości
Egzamin tegorocznych maturzystów zmieni się w stosunku do egzaminów dojrzałości sprzed roku i dwóch. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka nowożytnego, zmienią się też arkusze z języka polskiego i matematyki oraz czas ich wypełnienia.
Cześć uczniów ma obawy m.in. w związku z powracającymi na maturę egzaminami ustnymi z języka polskiego
Foto: Shutterstock/Ground Picture
- W tym roku do egzaminu maturalnego podejdą pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum
- Na tegorocznym egzaminie dojrzałości powraca obowiązkowa matura ustna z języka polskiego oraz nowożytnego języka obcego
- Będą również zmiany w arkuszach z matematyki i języka polskiego. W tym drugim wypadku zamiast jednego będą dwa, ale wydłuży się także czas ich wypełniania
Wraca matura ustna
Informacja o tym, że powracają egzaminy ustne z języka polskiego i nowożytnego języka obcego, okazuje się niedobrą wiadomością. – Maturą ustną z angielskiego tak się nie stresuję, bo zawsze coś się powie. Natomiast ustnej z polskiego najbardziej się obawiam przez to, że mieliśmy tyle zajęć zdalnie, nie było możliwości przygotowania się ani rozmowy twarzą w twarz z nauczycielem – mówi Dawid, tegoroczny maturzysta.
– Matura ustna to nic trudnego i nie ma się czego obawiać. Przypominam, że oceniana jest ona przez nauczycieli, którzy uczyli maturzystów – uspokaja minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To też jest szansa na spokojniejsze podejście do egzaminu – wskazuje.
Zmiany w arkuszach z polskiego i matematyki
W tym roku zmienią się arkusze z języka polskiego: maturzyści dostaną dwa, a nie jeden arkusz, a na wykonanie zadań będą mieć cztery zamiast niespełna trzech godzin.
Zmiany dotyczą także obowiązkowego egzaminu z matematyki. Tu zrezygnowano z zadań, za których rozwiązanie można było otrzymać pięć albo sześć punktów, na rzecz większej liczby zadań za jeden lub dwa punkty. Ponadto ma być więcej zadań otwartych i nowe typy zadań, np. prawda – fałsz.
Przeczytaj także
- Próbne matury w nowej formule. Wiemy, kiedy zaplanowano egzaminy dla chętnych
- Gap year – nowy trend wśród polskich maturzystów
- "Czarnek jest absolutnie nieobiektywny". Senyszyn krytykuje nowelizację prawa oświatowego
- "Szkolne ulice" w polskich miastach. Na czym polega projekt?
- Zagrajmy w nauczanie
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 2.01.2023
Godzina emisji: 17.20
pr/kor