"Był człowiekiem, który drążył historię". Ostatnie pożegnanie prof. Zbigniewa Wawra

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Był człowiekiem, który drążył historię". Ostatnie pożegnanie prof. Zbigniewa Wawra
Msza święta żałobna w intencji śp. prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, Sejmu, wojska pożegnali wybitnego historyka, muzealnika, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie - prof. Zbigniewa Wawra. Pogrzeb miał charakter państwowy z ceremoniałem wojskowym.

  • 12 grudnia, po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat, zmarł prof. Zbigniew Wawer, wybitny historyk, muzealnik, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. 
  • Msza święta żałobna została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Pogrzeb miał charakter państwowy z ceremoniałem wojskowym.
  • Prof. Zbigniew Wawer został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
  • Był autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych oraz wielu artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, pisał także scenariusze do filmów historycznych. 

Pośmiertne odznaczenie dla prof. Wawra

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie prof. Zbigniewa Wawra Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. "Profesor Zbigniew Wawer dobrze zasłużył się Polsce. Żegnam go ze smutkiem i oddaję mu hołd" - napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefową kancelarii prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych podczas uroczystości pogrzebowych.

Prezydent zaznaczył, że "zawdzięczamy profesorowi kilkadziesiąt znakomitych książek i publikacji na temat polskiego oręża w latach II wojny światowej. (...) Na zawsze zapisał się w polskiej historiografii jako autor monumentalnego dzieła »Monte Cassino«, najpełniejszego polskiego opracowania dotyczącego tej bitwy".  


Ostatnie pożegnanie

Wybitnego profesora żegnał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wymyślał nowe inicjatywy, inwestycje, wystawy. Pojawiał się niekiedy o najdziwniejszych porach dnia i nocy na korytarzach i w sekretariacie ministerstwa i proponował kolejną historyczną przygodę, podróż w czasie czy wydarzenie - wspominał. - Bardzo dziękuję ci za pasję, za wiedzę i za to, że miałem zaszczyt z Tobą współpracować - podkreślił wicepremier. 

Profesora Wawra żegnał między innymi historyk prof. Tadeusz Wolsza. - Zbyszka będę pamiętać do końca życia jako wspaniałego kolegę, razem prowadziliśmy podobne badania, a oprócz tego stworzyliśmy kilkadziesiąt filmów dokumentalnych - zaznaczył. 

"Potrafił drążyć historię"

Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, członek zarządu Instytutu Polskiego i Muzeum generała Sikorskiego w Londynie Jan Tarczyński wspominał, że Zbigniew Wawer był historykiem wyjątkowym. - Zbyszek był człowiekiem, który drążył historię, potrafił w nią wejść - powiedział. - Miał głęboką wiedzę, która była wyuczona, ale też którą otrzymywał z przekazu od ludzi. Była to wiedza na poziomie emocjonalnym, którą odbierał od byłych żołnierzy, a dzisiaj kombatantów - podkreślił. 

- To było piękne u Zbyszka, że niósł przekaz emocjonalny, bardziej wchodził do serca niż książkowe czytanie - przyznał Jan Tarczyński. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski 

Materiał: Witold Banach 

Data emisji: 29.12.2022 r. 

Godzina emisji: 15.21

IAR/ans/kor

Polecane