Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na otwarciu wystawy poświęconej wielkiemu głodowi na Ukrainie Foto: PAP/Tomasz Gzell

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".

Im historia dalsza, tym o zrozumienie pewnych zjawisk trudniej, dlatego według gościa Piotra Dmitrowicza konieczna jest zmiana sposobów docierania z przekazem. – Jednym z bardzo skutecznych sposobów jest… piosenka. Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski myślę, że dla wieku Polaków byli nauczycielami historii – mówi Robert Kostro. 

Muzeum Powstania Warszawskiego przetarło szlak

Bardziej współczesnym przykładem może być płyta Lao Che o Powstaniu Warszawskim. – Ona pokazała, że można nowoczesnym językiem opowiadać o przeszłości. To jest klucz, żeby sprawić, że historia staje się interesująca i ważna – podkreśla. Jest to doświadczenie doskonale obecnie znane także w muzealnictwie. – Nie jest żadną tajemnicą, że placówką, która rozpoczęła muzealny boom w Polsce, było Muzeum Powstania Warszawskiego i odkrycie związane z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii, multimediów, sztuki, artystów. To jest już dość szeroko stosowane przez polskie muzea, nie tylko te nowe – ocenia Robert Kostro. 

 Przeczytaj także:

Wśród nowych muzeów niedługo pojawi się również powołane do życia w 2006 roku Muzeum Historii Polski. Obecnie wciąż znajduje się ono w lokalizacji zastępczej. Jednak otwarcie tej docelowej jest coraz bliżej. – Zbliżamy się. Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu przyszłego roku. Jeszcze nie wszystko będzie dostępne. Nie będzie wystawy stałej, ale będą wystawy czasowe. Będą możliwości organizacji programów edukacyjnych, naukowych – zapowiada dyrektor placówki. 

Jaką historię opowie Muzeum Historii Polski?

Muzeum Historii Polski powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. – Będzie największym z nowo powstających muzeów. Będziemy mieli około siedmiu tysięcy metrów powierzchni wystawy stałej. Dla porównania Muzeum Polin to około czterech tysięcy metrów. To będzie duża przestrzeń. Muzeum będzie opowiadało o całej naszej historii od początków państwa polskiego aż po czasy nam współczesne – mówi gość "Klubu Trójki".

Jak przyznaje, jednym z największych wyzwań jest fakt, że muzeum nie będzie opowiadało jednej historii jak w przypadku np. Muzeum Powstania Warszawskiego, ale ma przybliżyć całą jej rozległość i wielowątkowość. – Wybraliśmy sobie trzy ścieżki tematyczne, które będą się przewijały przez wystawę. Pierwsza będzie dotyczyła historii wolności. To np. opowieść o Rzeczpospolitej szlacheckiej, o Konstytucji 3 maja, tradycjach parlamentarnych, walce o wolność, powstaniach. Drugi wątek dotyczy tożsamości. Chcielibyśmy pokazać, jak zmieniały się nasze granice, skład narodowy, etniczny, jak myśleliśmy o sobie – zapowiada Robert Kostro. 


Posłuchaj

50:00
Historia Polski. Jak sprawić, aby była ciekawa także dla tych, którzy jej nie lubią? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

ZOBACZ WIDEO Z BUDOWY GMACHU MUZEUM HISTORII POLSKI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Muzeum Historii Polski w Warszawie 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 27.12.2022
Godzina emisji: 21.80

gs/kor

Polecane