"Ballady i romanse albo kresów kres" – romantyczne święta w Trójce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ballady i romanse albo kresów kres" – romantyczne święta w Trójce [POSŁUCHAJ]
Olga Sarzyńska i Marcin HucnarFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trzy kolejne wieczory świąteczne poświęciliśmy Adamowi Mickiewiczowi. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy na poetycko-dokumentalne słuchowisko Romualda Wiczy-Pokojskiego "Ballady i romanse albo kresów kres".

Podczas "Wigilii u Adama" opowiadaliśmy o naszej wizycie w jego Muzeum w Pałacu w Śmiełowie. Przy stole w pałacowym salonie rozmawialiśmy o kilkumiesięcznym pobycie poety w Wielkopolsce, gdzie zatrzymał się, próbując przyłączyć się w 1832 roku do powstania listopadowego. Nasze spotkanie towarzyszyło realizacji II części słuchowiska Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie".

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia gościliśmy na Scenie teatralnej Trójki "Ballady i romanse" – słuchowisko RDC w reżyserii Aleksandry Głogowskiej i w wieloosobowej obsadzie.

Na drugi dzień Świąt zaplanowaliśmy naszą premierę Roku Romantyzmu Polskiego, czyli poetycko-dokumentalne słuchowisko Romualda Wiczy-Pokojskiego "Ballady i Romanse albo Kresów Kres". To opowieść o czasie, w którym powstawał debiutancki tomik wierszy poety. W jego części dokumentalnej znalazły się fragmenty jego listów do przyjaciół. O miejscu natomiast, tak ważnym w "Balladach i Romansach", mówił litewski poeta, tłumacz, badacz literatury profesor Tomas Venclova, który było gościem Wielkiego Xięstwa Poezji w Krasnogrudzie na początku lata tego roku. Tam też spotkali się poeci i tłumacze z Ukrainy oraz Białorusi. Czytali wspólnie "Romantyczność" w swoich językach , także fragment tej lektury został zacytowany w naszym słuchowisku. W studiu Teatru Polskiego Radia natomiast młodzi aktorzy – Olga Sarzyńska oraz Marcin Hycnar – interpretowali fragmenty i całe utwory z tomu "Ballady i romanse".

Gościliśmy Krzysztofa Czyżewskiego, gospodarza Wielkiego Xięstwa Poezji, współtwórcę Ośrodka Pogranicze w Sejnach o Międzynarodowego Centrum Dialogu w Dowrze Miłosza w Krasnogrudzie. Rozmawialiśmy o tym, jak na dzisiejszy odbiór poezji Mickiewicza wpływa wojna w Ukrainie, o Wielkim Xięstwie Litewskim, którego krajobraz, kultura i historia kształtowały młodego Mickiewicza, a w XX wieku – Czesława Miłosza, o tym zarazem, co Mickiewicza i Miłosza łączyło.

Słuchowisko, przywołane w Boże Narodzenie 2022, stanowi ważny moment w finale Roku Romantyzmu Polskiego, poprzez swoje zakorzenienie w krasnogrudzkim święcie poezji, w historii pogranicza polsko – litewsko – białoruskiego, inspiruje również do nowego odczytania młodzieńczej poezji Adama Mickiewicza, który niedługo po wydaniu tomu "Ballad i romansów", naraziwszy się caratowi „spiskowaniem”, został zesłany w głąb Rosji i do Litwy, do Polski nie powrócił. O krótkim pobycie w Wielkopolsce opowiadaliśmy na początku tego naszego świątecznego tryptyku "romantycznego".


Posłuchaj

53:07
Słuchowisko "Ballady i romanse albo kresów kres" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Romuald Wicza-Pokojski - "Ballady i romanse, czyli kresów kres" 

Autor i reżyser – Romuald Wicza Pokojski

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Realizacja nagrań – Wojciech Dorosz

Pomysł – Krzysztof Czyżewski I Barbara Marcinik

Muzyka – Piotr Salaber

Wystąpili:

Olga Sarzyńska

Marcin Hycnar

Czas trwania – 36’54”

Dworek Miłosza w Krasnogrudzie, fot. Polskie Radio Dworek Miłosza w Krasnogrudzie, fot. Polskie Radio

Polecane