Krzysztof Ścierański. Przygoda z muzyką zaczęła się od… gitary sąsiada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Ścierański. Przygoda z muzyką zaczęła się od… gitary sąsiada
Krzysztof ŚcierańskiFoto: PAP/Albert Zawada

Jako dzieciak lubił tarzać się w śniegu, a do wigilijnej kolacja zasiadał wraz z rodziną, w której był starszy brat Paweł. To właśnie dzięki niemu Krzysztof Ścierański zainteresował się muzyką rockową i sam zaczął grać.

Jak przystało na 25 grudnia, rozmowa z Krzysztofem Ścierańskim rozpoczęła się od jego świątecznych wspomnień z dzieciństwa. – Pamiętam, że na Boże Narodzenie zawsze było dużo śniegu. Wybiegałem do ogródka lub na ulicę i tarzałem się w nim, to było fantastyczne. Zawsze była duża choinka, było kolorowo, były wspaniałe ciasta i specjalne dania, które moja mama przygotowywała kilka dni wcześniej z naszą gosposią, panią Władzią – opowiadał muzyk.

Przy Wigilijnym stole, oprócz rodziców i dziadka, towarzyszył mu starszy brat Paweł, który odegrał kluczową rolę w muzycznej edukacji młodego Krzysztofa. – To on zaproponował, żebyśmy posłuchali Radia Luksemburg. Tam po raz pierwszy usłyszeliśmy Rolling Stonesów, Beatlesów, Shadowsów i te wszystkie zespoły, które były wtedy niedostępne dla nas, mieszkańców Polski. Mogliśmy uczestniczyć w życiu muzycznym światowej młodzieży jedynie poprzez kontakt radiowy – wspominał gość "Leniwego przedpołudnia".

Gitara od sąsiada

Także dzięki bratu Krzysztof Ścierański po raz pierwszy wziął do ręki instrument muzyczny. – Nasz sąsiad Wojtek Roszkowski, mieszkający na sąsiedniej uliczce, kupił gitarę. Poznał kilka chwytów i zaczął grać ówczesne przeboje – znając cztery akordy można było już spokojnie wykonać jakąś piosenkę. Mój brat przyniósł kiedyś tę gitarę i nauczył się kilku akordów, po czym pokazał mi: to jest a-mol, to jest E-dur. Pierwsze bąble na palcach i ślady po strunach miałem właśnie dzięki mojemu bratu i dzięki gitarze sąsiada.

Niedługo potem Paweł założył swój pierwszy zespół o oryginalnej nazwie Krucjata Muzyczna Posłów Ferdynanda II. Od basisty tej grupy Krzysztof odkupił gitarę basową typu "skrzypce" – podobną do tej, jakiej używał Paul McCartney – i wraz z dwoma kolegami zaczął grać covery utworów takich artystów, jak Cream czy Jimi Hendrix. Wkrótce muzyczne drogi obu Ścierańskich miały się połączyć. – Któregoś dnia brat powiedział: "Słuchaj, nasz basista odchodzi, zwalnia się miejsce w zespole". Zaproponował mi to miejsce, ja się zgodziłem i zacząłem grać na gitarze basowej w zespole System.

Więcej o życiu i karierze Krzysztofa Ścierańskiego, jednego z najważniejszych polskich muzyków z kręgu jazzu i rocka, można poczytać w jego obszernej biografii, wydanej w kwietniu 2022 roku. Nosi ona tytuł "Z basem przez życie", a jej autorką jest Renata Bednarz.


Posłuchaj

1:51:41
Krzysztof Ścierański – święta pełne śniegu i brat jako muzyczny mentor (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: Krzysztof Ścierański: muzyka jest we mnie


***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 25.12.2022
Godzina emisji: 10.06

kc 


Polecane